Na zaproszenie władz Nowogródka i rejonu nowogródzkiego w obchodach jubileuszowych, w dniu 5 października 2019 r. gościła delegacja Powiatu Suwalskiego w składzie: Artur Łuniewski – wicestarosta suwalski, Cezary Zwoliński-sekretarz powiatu oraz Konrad Charmuszko - naczelnik wydziału programowania, inwestycji i rozwoju. Transgraniczne kontakty między samorządem Powiatu Suwalskiego oraz samorządem Rejonu Nowogródzkiego realizowane są na podstawie wieloletniej umowy Partnerskiej, podpisanej w 2013 roku.

Historia Nowogródka zaczyna się pod koniec X wieku, pierwsze zapiski w kronikach pojawiają się w 1044r. Od XIII w. Nowogródek jest centrum księstwa. W 1253 roku książę nowogródzki Mendog  koronował się jako król Litwy. W związku z tym Nowogródek uznawany jest za pierwszą stolicę i centrum Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1422 roku  w kościele  Farnym ślub brał Władysław Jagiełło z  księżną Zofią Holszańską. Ich małżeństwo dało początek potężnej dynastii Jagiellonów. W mieście były przeprowadzane trzy razy sejmy (1448, 1508, 1538). W 1595 roku dokumentem   Zygmunta III Wazy  miasto otrzymało herb: na  czerwonym tle  Archanioł Michał, który trzyma miecz w prawej ręce a w lewej –wagę. Po upadku Polski w XVIII w. Nowogródek staje się częścią  Imperium Rosyjskiego. W latach 1921-1939 miasto jest stolicą  województwa nowogródzkiego  II Rzeczpospolitej . Po II wojnie światowej miasto i Ziemia Nowogródzka jest włączona do ZSRR , a po jego rozpadzie Rejonem w Obwodzie Grodzieńskim Białorusi. Najsławniejszą osobą związaną z Nowogródkiem jest postać Adama Mickiewicza, wybitnego polskiego poety epoki romantyzmu.

Jubileusz 975- lecia  miał bardzo uroczysty charakter, a władze miasta przygotowały bogaty program obchodów, który obfitował w imprezy artystyczne, podsumowania gospodarcze, festyny, pokazy grup rekonstrukcyjnych, jarmark rękodzieła, koncerty, wernisaże i wystawy plenerowe.