29 września 2019 r. w liturgiczne święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała ks. biskup Jerzy Mazur Biskup Ełcki dokonał poświęcenia kościoła pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Suwałkach.

Poświęcenie kościoła jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kościoła lokalnego. Świątynia jest miejscem chrześcijańskiego kultu. Historia parafii liczy dwadzieścia lat. Powstała jako wotum wdzięczności i dla upamiętnienia jubileuszu tysiąclecia kanonizacji św. Wojciecha Biskupa i Męczennika  oraz pobytu w Diecezji Ełckiej i na Suwalszczyźnie Papieża Jana Pawła II. Na piękno kościoła złożyły się wyjątkowe prace architektów i budowniczych kościoła.

Poświęcenie kościoła swą obecnością i śpiewem uświetniał Chór Mieszany z Parafii Matki Bożej Zwycięskiej „Deo Omnis Gloria” z Warszawy.”

Na zaproszenie proboszcza parafii ks. kanonika Wiesława Śliwczyńskiego w uroczystościach wziął udział m.in. Starosta Suwalski Witold Kowalewski.