1 maja 2019 r. w Bakałarzewie będzie miała miejsce impreza biegowa pod nazwą Majowe Bieganie nad Rospudą w ramach akcji „Rozpraw się ze szkodliwymi nałogami”.

Jest to już trzecia edycja imprezy, która w poprzednich latach zgromadziła ok. 400 biegaczy z kraju i zagranicy.

W jej ramach zorganizowane będą dwa biegi:
– III Półmaraton Doliną Rospudy – 21,097 km

– Bieg Bakałarza – 12 km

Start obu biegów odbędzie się o godz. 12.00 w Bakałarzewie, gdzie zlokalizowane będą start i meta. Trasa półmaratonu prowadzić będzie z Bakałarzewa do Filipowa i z powrotem, natomiast  Bieg Bakałarza przebiegać malowniczymi duktami leśnymi prowadzącymi przy trzech jeziorach: Siekierowo, Gatne, Garbaś oraz przez uroczy mostek nad Rospudą.

Godzinowy program imprezy przedstawia się następująco:
godz. 9.00 – otwarcie biura zawodów w Urzędzie Gminny Bakałarzewo i rejestracja zawodników;
godz. 11.00 -  zamknięcie rejestracji zawodników, zamknięcie biura;
godz. 12.00 – start ostry obu biegów;
godz. 15.00 – zamknięcie linii mety;
ok. godz. 15.30 – zamknięcie i podsumowanie imprezy, ogłoszenie wyników, dekoracja zwycięzców. Miejsce: Rynek w Bakałarzewie;

ok. godz. 16.30 – poczęstunek zawodników i osób towarzyszących.

Wśród już zapisanych zawodników są biegacze z terenu całej Polski jak i zagranicy (Litwa, Białoruś, Łotwa, Australia).

Przewidywana liczba biegaczy – ok. 250 – 300. Na trasie półmaratonu rywalizować będą również zawodnicy niepełnosprawni na wózkach, wśród których wystartuje również Bogdan Król – reprezentant Polski na olimpiadzie w Atlancie, multimedalista i zwycięzca prawie wszystkich największych maratonów na świecie oraz ultra maratonów (m.in. 470 km na Alasce), mistrz Europy na 100 km.

Swój udział zapowiedział także Tadeusz Dziekoński, medalista mistrzostw Europy weteranów i europejskich igrzysk weteranów, mistrz świata w biegu na 100 km w kategorii zawodników w wieku od 60 do 64 lat, srebrny medalista (w rywalizacji drużynowej w kategorii M60) mistrzostw Europy weteranów w biegu maratońskim z 2012 r.

Imprezę będzie prowadził znany w środowisku biegaczy multi maratończyk Bartek Osior – mistrz Polski nauczycieli w maratonie.

Współorganizatorami biegów są Urzędy Gmin w Filipowie i Bakałarzewie.

Impreza współfinansowana jest z ze środków publicznych Starostwa Powiatowego w Suwałkach.

Instytucjami wspierającymi są Nadleśnictwo Olecko, Bank Spółdzielczy Rutka-Tartak oraz szereg firm m.in. „OMEGA” z Filipowa, Browar Północny, „SUPROS AGRO” z Bakałarzewa, Spółdzielnia Mleczarska „ROSPUDA”, suwalskie hurtownie Mona-Kontra, Roan, Piko, Piekarnia Cymes, firma Jaren z Olecka oraz osoby prywatne.

Medialnie patronować będą imprezie TVP3 Białystok, Radio Białystok, TV Kablowa Dipol i Twoja Telewizja Regionalna Białystok, Dwutygodnik Suwalski, Suwałki24.