Szanowne Panie i Szanowni Panowie Sołtysi,

podjęliście się Państwo pełnienia trudnej roli reprezentowania Waszych małych społeczności - sołectw w demokratycznym systemie naszego Państwa. Stanowicie pierwszy szczebel samorządu w Polsce. Wasza praca jest trudnym wyzwaniem, gdyż wymaga dużej aktywności i sprawności w działaniu. Rozwój sołectw jest silnie związany z działalnością i aktywnością sołtysów. Umiejętność organizacji oraz zdolność do dialogu pozwala Wam poszerzać obszary współpracy, które przyczyniają się pośrednio i bezpośrednio do poprawy warunków życia mieszkańców.
Podkreślić należy, że Wasza praca i działalność odgrywa strategiczną rolę w rozwoju całej naszej Ojczyzny. To dzięki Wam i Waszym mieszkańcom kultura i tożsamość narodowa wynikająca z tradycji są stale podtrzymywane i przekazywane kolejnym pokoleniom. To dzięki Wam i Waszym mieszkańcom nasz kraj jest państwem samowystarczalnym jeśli chodzi o produkcję żywności. Z tych dóbr korzystają wszyscy Polacy.
Takie święto, jak obchodzony Dzień Sołtysa, jest okazją do ukazania i podkreślenia wartości tej pracy.

Z okazji Dnia Sołtysa, pragniemy Wam złożyć serdeczne podziękowania za pracę i trud jaki wkładacie w rozwój polskiej wsi. Składamy również przy tej sposobności życzenia zdrowia, pomyślności i powodzenia dla Waszych działań, planów i wszelkich przedsięwzięć.

Marek Dziatkowski Przewodniczący Rady Powiatu

Witold Kowalewski Starosta Suwalski