W dniu 26 kwietnia 2019 r. pod patronatem Starosty Suwalskiego i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwód Suwalski w Lesie Szwajcarskim odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę rozstrzelania członków Tymczasowej Rady Ziemi Suwalskiej - pierwszej podziemnej organizacji niepodległościowej na Suwalszczyźnie.

O godz. 9.00 odbyła się Msza Święta w Konkatedrze p.w. Św. Aleksandra w intencji pomordowanych, po której uczestnicy przenieśli się pod pomnik.

W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście spośród których należy wymienić przedstawicieli: organizacji kombatanckich, władz samorządowych, powiatowych służb mundurowych, inspekcji i straży i innych instytucji działających na terenie powiatu.

Szczególnie mile witana była młodzież i kadra pedagogiczna Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz w Suwałkach którzy jak co roku o tej porze aktywnie uczestniczą w tej wielopokoleniowej lekcji wychowania patriotycznego.

W uroczystościach uczestniczyły również poczty sztandarowe: 14 Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach, Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach oraz hufca ZHP w Suwałkach.

Asystę honorową przy pomniku wystawili żołnierze suwalskiego 12. Batalionu Lekkiej Piechoty wchodzącego w skład 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Osobne podziękowanie składamy dla Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, która jak co roku w sposób profesjonalny zabezpieczyła organizację przebiegu uroczystości.