4 marca 2020 r. w Szkole Podstawowej w Bakałarzewie odbył się IX Powiatowy Konkurs Recytatorski p.n. Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny im. Wacława Klejmonta, pod honorowym patronatem Starosty Suwalskiego Witolda Kowalewskiego. Konkurs rozpoczął się bardzo miłym akcentem, bowiem Wicestarosta Artur Łuniewski, w związku z przypadającymi imieninami Dyrektora Szkoły Pana Kazimierza Leończuka, przekazał serdeczne życzenia i kwiaty.

Wystąpiło 29 uczestników z klas VI i VIII szkół podstawowych z terenu powiatu suwalskiego. Jury w składzie: przewodnicząca Maria Kołodziejska, członkowie Beata Niedźwiecka, Paulina Naruszewicz i Barbara Cieśluk oceniało dobór repertuaru, kulturę słowa, interpretację i ogólny wyraz artystyczny.

Po przesłuchaniu uczestników przyznano następujące miejsca:
1) w kategorii klas V -VI szkół podstawowych:
- I miejsce – Arletta Żukowska (SP w Raczkach),
- II miejsce – Julia Gref (SP w Kaletnik),
- III miejsce – Patryk Topolski (SP w Raczki),
Wyróżnienie – Barbara Żukowska (SP ze Starego Folwarku),
2) w kategorii klas - VII -VIII szkół podstawowych:
- I miejsce – Izabela Tylenda (SP w Bakałarzewie),
- II miejsce – Gabriela Bilewicz (SP w Bakałarzewie),
- III miejsce ex aequo – Natalia Olszewska (SP w Kaletniku),
- III miejsce ex aequo – Magdalena Rutkowska (SP w Kaletniku).

Ponadto jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną za interpretację wiersza Janiny Osewskiej. pt. ”Nie tutaj moje niebo” Mai Kruszko ze Szkoły Podstawowej w Bakałarzewie.
Nagrody książkowe wręczali: Wicestarosta Suwalski Artur Łuniewski i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bakałarzewie Kazimierz Leończuk. Wójta Gminy Bakałarzewo reprezentował Sekretarz Gminny Zbigniew Szymański.

W tym roku konkurs promował twórczość Janiny Osewskiej. Uczniowie recytowali wiersze poetów współczesnych oraz utwory z XIX wieku do piątej dekady XX wieku, z naszego regionu, w myśl hasła –„Cudze chwalicie, swego nie znacie…”.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w Miejskim Ośrodku Kultury w Olecku 13 marca 2020 roku.

Organizatorzy konkursu i fundatorzy nagród to: Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Szkoła Podstawowa w Bakałarzewie oraz GBP w Bakałarzewie”.