W poniedziałek 21 września 2020 r. na nowo wybudowanym rondzie w Sokółce uroczyście odsłonięto i poświęcono pomnik ofiar Obławy Augustowskiej z 1945 roku.

Obława przeprowadzona przez oddziały NKWD i Smiersz przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego była wymierzona w polskie podziemie niepodległościowe. Zginęło ok.dwóch tysięcy osób. Pomimo upływu 75. lat nie wiadomo gdzie są ich groby.

Uroczystości pod pomnikiem poprzedziła polowa msza święta przy kościele pw. św. Antoniego celebrowana przez Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Inicjatorem powstania monumentu jest Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z księdzem Stanisławem Wysockim na czele. Uroczystości z udziałem parlamentarzystów, władz wojewódzkich, samorządowych, wojska i służb mundurowych odbyły się pod patronatem Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego.

Powiat Suwalski reprezentował Witold Kowalewski Starosta Suwalski.

Odsłonięty pomnik przedstawia Znak Polski Walczącej trzymany w dłoniach oplecionych drutem kolczastym. Takie same pomniki powstały wcześniej w Suwałkach i Augustowie.

W czerwcu 2018 roku odsłonięto i poświęcono pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej w Suwałkach  na rondzie o tym samym imieniu (skrzyżowanie ulic Armii Krajowej i Mikołaja Reja w Suwałkach)

We wrześniu 2019 roku odsłonięto i poświęcono pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej w Augustowie  na rondzie NSZZ "Solidarność" przy wyjeździe z Augustowa w kierunku Warszawy i Białegostoku.

Źródło: WKU w Suwałkach, Instytut Pamięci Narodowej
Zdjęcia: własne i Powiat Sokólski