""""
Logo Powiat Suwalski

STAROSTWO POWIATOWE W SUWAŁKACH

ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
tel. centrala: +48 87 565 92 00,
fax: +48 87 566 47 18

bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

SPIS TELEFONÓW
GODZINY PRACY URZĘDU
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
Kasa Starostwa Powiatowego:
poniedziałek - piątek 8:00 -14:30
Wydział Komunikacji,
Wydział Architektury i Budownictwa

poniedziałek - piątek 8:00 - 14:30
Wersja Angielska Serwisu Wersja Litewska Serwisu


""""
W sobotę 28 września przywrócono pamięć o żołnierzach Armii Krajowej rozstrzelanych przez Niemców w Prudziszkach. To tutaj 29 września   1943 roku Niemcy zamordowali  12 polskich patriotów w tym  księdza proboszcza z parafii w Mońkiniach.

Pan Franciszek Butkiewicz  mieszkaniec Suwałk zainteresował tym zaniedbywanym przez lata miejscem  Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku – naczelnika Oddziałowego Biura  Upamiętniania Walk i Męczeństwa dr Jarosława Schabieńskiego, Starostę Suwalskiego Witolda Kowalewskiego,  Wójta Gminy Jeleniewo Kazimierza Urynowicza oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Suwałki Wojciecha Rodaka. Wspólne działania wymienionych instytucji i   osób doprowadziło do gruntownego odnowienia pomnika wzniesionego przez mieszkańców Gminy Jeleniewo w 1957 roku z inicjatywy ojca Pana Franciszka Butkiewicza. Do tego ukrytego w lesie pomnika, kierują też nowe tabliczki i drogowskazy.

W uroczystościach odsłonięcia pomnika uczestniczył poseł-wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, przedstawiciele służb mundurowych, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Jeleniewie, samorządowcy, leśnicy, harcerze oraz Pan Franciszek Butkiewicz.

Pozostałe Aktualności

< Strona z 48 >