30 czerwca 2019 r. zakończyło się trwające w dniach 27 - 30 czerwca br. święto folkloru w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Już po raz 53. na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych przyjechało blisko tysiąc artystów ludowych z całego kraju.

Festiwal ten jest najważniejszym i najbardziej prestiżowym spotkaniem ludowych muzykantów i śpiewaków w Polsce. Jego celem jest przegląd, popularyzacja oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. Impreza ma charakter konkursu; biorą w niej udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze, których repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu kraju. Konkurs oceniają najwybitniejsi polscy etnografowie
i folkloryści.
Powiat Suwalski godnie reprezentowali w tym roku:
- w kategorii zespołów (seniorów):
- zespół śpiewaczy „Pogranicze” z Szypliszk - grupa męska;
- zespół śpiewaczy „Wigranie” ze Starego Folwarku;
- w kategorii solistów śpiewaków (seniorów):
- śpiewaczka  Urszula Kalinowska - Andruszkiewicz z Szypliszk;
- w kategorii solistów - instrumentalistów:
- harmonista Józef Luty z Szypliszk;
- w kategorii „Duży –Mały”:
- zespół śpiewaczy „Szuwarki” z Wiżajn;
- harmonista Kacper Jankowski z Przerośli.
Jury na 53. Konkursie Festiwalowym oceniając dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny, przyznało następujące nagrody:
w kategorii zespołów (śpiewaczych):
I nagrodę zespół śpiewaczy „Pogranicze” z Szypliszk;
wyróżnienie  zespół śpiewaczy „Wigranie” ze Starego Folwarku;
w kategorii solistów śpiewaków:
III nagrodę
śpiewaczka Urszula Kalinowska - Andruszkiewicz z Szypliszk,
- w kategorii „Duży –Mały”:
I nagrodę  Damian Balcer  z zespółem śpiewaczym „Szuwarki” z Wiżajn,
II nagrodę  Małgorzata Makowska z Kacperem Jankowskim z Przerośli.
Wyjazd do Kazimierza naszej reprezentacji współfinansowało Starostwo Powiatowe  w Suwałkach.
Zarząd i Rada Powiatu w Suwałkach serdecznie gratuluje laureatom i dziękuje wszystkim artystom ludowym – reprezentantom całego Powiatu Suwalskiego biorącym udział w 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu za przygotowanie, wysoki poziom prezentacji, pielęgnowanie i upowszechnianie tradycji ludowych Suwalszczyzny”.
Zdjęcia fot. Kamil Wasilewski i Urszula Kalinowska – Andruszkiewicz oraz Damian Balcer. Więcej zdjęć znajdziecie  Państwo na oficjalnej stronie internetowej  zespołu „Pogranicze”  www.pogranicze.szypliszki.eu – serdecznie zapraszamy.