14 sierpnia 2022 r. zakończył się Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego 56. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej.
Jego głównym celem było kultywowanie i popularyzowanie tradycji gawędziarstwa, śpiewu, gry na ludowych instrumentach oraz pielęgnowanie i rozwój tradycyjnej kultury ludowej. Na „Sabałowych Bajaniach” spotykają się najlepsi wykonawcy z całej Polski. I chociaż różnili się strojem, gwarą i muzyką, to łączyło ich jedno – umiłowanie tradycji, Ojczyzny i ojcowizny.
Reprezentanci Suwalszczyzny otrzymali następujące nagrody:
nagrodę GRAND PRIX w postaci statuetki Bukowiańskiego Buka za wybitną prezentację pieśni w konkursie śpiewu solowego, w kategorii dorosłych, otrzymał Pan Damian Balcer z Marianki, gm. Wiżajny. Natomiast Pani Eugenia Zaśkiewicz z Przerośli uplasowała się na III miejscu. Ponadto w konkursie śpiewu grupowego, w kategorii dorosłych, II miejsce wyśpiewał Zespół Śpiewaczy „Ancyjas” z Suwalskiego Ośrodka Kultury.
Jest nam niezmiernie miło poinformować również, iż w towarzyszących festiwalowi zawodach strzeleckich o Sabałową Flintę zdobyła I miejsce Pani Ewa Krzyżewska, pracownik Starostwa Powiatowego w Suwałkach.
Składamy serdeczne gratulacje oraz wyrażamy ogromną wdzięczność za trud i pracę na rzecz rozwoju kultury ludowej, za wkład w krzewienie rodzimych tradycji oraz ochronę autentycznych wartości kultury regionalnej.
Dziękujemy za promocję ziemi suwalskiej i życzymy Państwu dużo zdrowia, długich lat życia i satysfakcji płynącej z pracy na rzecz twórczego rozwoju tradycyjnych treści kultury ludowej.

Fot. SOK, ZPL Szuwarki

- Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków (...) w Bukowinie Tatrzańskiej