W sobotę, 8 sierpnia 2020 r. otwarto w Suwałkach lotnisko, na którym będą mogły lądować samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki oraz małe samoloty o napędzie tłokowym.

W wydarzeniu udział  wzięli Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej, Tomasz Madras, Wicewojewoda Podlaski, Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Wiktor Vajna, Dyrektor Fabryki Mebli FORTE, a także Posłowie: Jarosław Zieliński, Kazimierz Gwiazdowski, Paweł Krutul i senator Marek Komorowski, Czesław Renkiewicz Prezydent Miasta Suwałki, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, zaproszeni goście oraz przybyli mieszkańcy.

Powiat Suwalski reprezentował Witold Kowalewski Starosta Suwalski.

Wszyscy gratulowali Suwałkom inwestycji jednogłośnie podkreślając, że to dla Miasta duży atut i lepsze skomunikowanie z resztą Polski i Europy.

Pas startowy w Suwałkach ma 1320 m długości i 30 m szerokości. Będą mogły z niego korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki czy małe samoloty o napędzie tłokowym. W ramach tej inwestycji powstała też: płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania oraz infrastruktura techniczna.

Budowę lotniska dofinansowała Fabryka Mebli FORTE S.A. w kwocie aż 10 mln zł, która niedaleko suwalskiego lotniska, w Dubowie Pierwszym wybudowała fabrykę płyt wiórowych, a w planach ma budowę fabryki mebli, 6 mln zł przekazał samorząd województwa podlaskiego. Miasto Suwałki zapłaciło za tę inwestycję ze swego budżetu 11 mln zł. Całość kosztowała 27 mln zł.

Obiekt jest już wpisany do rejestru lotnisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego. A to oznacza, że można już z niego korzystać. W Suwałkach już od kilkunastu dni pojawiają się pierwsze statki powietrzne: prywatne, czarterowe, a nawet samolot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Źródło: Urząd Miejski w Suwałkach