12 lipca w piątek obchodzono 74. rocznicę największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej.

Pamięć o zamordowanych w Obławie Augustowskiej uczcili samorządowcy i służby mundurowe. Powiat Suwalski reprezentował Starosta Suwalski Witold Kowalewski, który złożył kwiaty pod symbolicznym pomnikiem w Gibach.

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku.  12 lipca, 74 lat temu, na terenie Suwalszczyzny i Puszczy Augustowskiej ruszyła akcja przeciwko polskiej partyzantce niepodległościowej. Działania prowadziły oddziały Armii Czerwonej, wspieranej przez NKWD i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W efekcie zatrzymano kilka tysięcy osób, z których część została poddana brutalnemu śledztwu. Co najmniej 600 osób uprowadzono w nieznanym kierunku i zamordowano. Do dziś nieznane jest miejsce ich pochówku.