Powiat Suwalski ze względu na pilną potrzebę dokonania zabezpieczenia mienia oraz poprawienia bezpieczeństwa życia i zdrowia osób przebywających na terenie publicznym - Zespołu Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie oraz w sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego, przed opadającymi konarami drzew zabytkowej alei w Dowspudzie zlecił przeprowadzanie prac bieżącej pielęgnacji drzewostanu, przede wszystkim usuwania posuszu.  Prace w koronach drzewostanu alei rozpoczęły się 11 lutego i potrwają do końca miesiąca,  uprzątnięcie terenu (w tym wywiezienie gałęzi spod drzew) jest zaplanowane do ok. 9 marca br. Pracami tymi objętych będzie ok. 100 drzew, ich wykonawcą jest Firma Usługowa „Wiewiórka” z m. Słone (woj. kujawsko-pomorskie). Prace realizowane są zarówno metodą alpinistyczną, jak i za pomocą sprzętu z wysięgnikiem.

W okresie realizacji tych prac mogą wystąpić utrudnienia w korzystaniu z ciągu komunikacyjnego jakim jest działka nr 87, na której jest zlokalizowany drzewostan alei, na całej jej długości. Jest to też trasa dojściowa do ruin pałacu Paca.

Zwracamy się więc z prośbą o zachowanie ostrożności i zwrócenie szczególnej uwagi na poruszanie się w sąsiedztwie prowadzonych prac i na bieżące oznaczenia sektora prac.

Powyższe prace są realizowane w uzgodnieniu z Konserwatorem Zabytków.