W dniu 6 grudnia 2021 r. w Zespole Szkół w Dowspudzie odbyło się oficjalne podsumowanie projektu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego realizowanego ze środków PO WER w ramach Programu Erasmus+.
W spotkaniu uczestniczył Artur Łuniewski Wicestarosta Suwalski, który wręczył uczestnikom tego projektu certyfikaty potwierdzające odbycie zagranicznego stażu zawodowego.
23 uczniów Zespołu Szkół w Dowspudzie, pod opieką nauczycieli Pani Ewy Kłoczko, Pana Bogusława Mazurkiewicza oraz Pana Jerzego Wysockiego wróciło 16 października 2021 r. z dwutygodniowego stażu zawodowego pn. Rolnik i weterynarz na Europejskim Rynku Pracy, który odbywał się w Grecji.
Celem głównym projektu było zwiększenie efektywności zawodowej uczniów (poprzez przeprowadzenie mobilności), wyrównanie ich szans na rynku pracy, zwiększenie konkurencyjności poprzez nauczenie fachu oraz umożliwienie im prawidłowego rozwoju zawodowego, społecznego i kulturowego.
Uczniowie technikum weterynarii odbywali praktyki m.in. w Ośrodku opieki nad psami w Katerini. Młodzież zdobywała tam wiedzę z zakresu hodowli psów rasy doberman, poznawała podstawowe zasady ich tresury oraz spotkała się z członkiem organizacji kynologicznej, który opowiedział o zasadach oceniania czworonogów podczas wystaw psów rasowych. Przyszli technicy weterynarii odwiedzili również gabinet weterynaryjny, gdzie asystowali przy zabiegach chirurgicznych wykonywanych na zwierzętach towarzyszących.
Uczniowie technikum rolniczego swoje praktyki odbywali m.in. w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji kasztanów jadalnych. Uczestniczyli przy ich zbiorze, segregacji oraz przygotowywaniu do sprzedaży. Poznali również zaplecze przyrządzania oliwy z oliwek, zapoznali się z technologią jej produkcji, jak i z tajnikami uprawy drzew oliwnych.
W wolnych chwilach uczniowie zwiedzali okoliczne miejscowości, odbyli rejs statkiem na wyspę Skiathos, odwiedzili średniowieczny zamek Platamonas oraz zwiedzili Stary Panteleimon – niewielką wieś górską położoną na wschodnim zboczu masywu Olimp, z której rozpościera się widok na całe wybrzeże. W ramach realizacji programu kulturowego uczestniczyli również w wycieczce do Salonik oraz na Meteory, gdzie zwiedzili jeden z 13 monastyrów zawieszonych na skałach.
Udział w stażu zawodowym za granicą przyczynił się do osobistego rozwoju zawodowego uczestników projektu. Był okazją do zdobycia nowych kompetencji zawodowych, społecznych oraz dał możliwość doskonalenia umiejętności językowych. Uczestnicy poznali kulturę i obyczaje mieszkańców regionu Macedonii Środkowej na Rivierze Olimpijskiej. Młodzież doskonale odnalazła się w przygotowanych dla nich miejscach pracy, zrealizowała wszystkie obowiązkowe punkty z planu praktyk, z łatwością nawiązując nowe kontakty interpersonalne.
Uczniowie dzięki wyjazdowi uświadomili sobie, że każdy zawód jest ważny i potrzebny w społeczeństwie europejskim. Poszerzyli także swoje horyzonty myślowe, które, mamy nadzieję, że zaowocują chęcią doskonalenia się w wybranym przez siebie zawodzie.