Powiat Suwalski na pomoc osobom niepełnosprawnym w ramach różnych programów przeznaczył w 2020 roku ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kwotę 1,4 miliona złotych.
Zgodnie z ustawą znaczna część tej kwoty trafiła do Warsztatu Terapii Zajęciowej (WTZ) w Filipowie. Program „Wyrównywania różnic między regionami” pozwolił na dofinansowanie kwotą 160 tys. złotych zakupu dwóch samochodów do przewozu osób niepełnosprawnych przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości na rzecz uczestników WTZ.

Niemalże 220 tysięcy złotych trafiło do mieszkańców powiatu suwalskiego potrzebujących zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i inne środki pomocnicze, natomiast około 100 tysięcy złotych przeznaczono na likwidację barier architektonicznych w miejscach zamieszkania osób dotkniętych niepełnosprawnością ruchową.

Z wyżej wymienionego wsparcia skorzystał między innymi Pan Rafał Czuper - mieszkaniec naszego powiatu, tenisista stołowy w sporcie paraolimpijskim, srebrny medalista mistrzostw świata i Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Uzyskane wsparcie pozwoliło na montaż windy w domu.
Jak twierdzi Pan Rafał na piętrze domu w ciągu 9 lat był jak dotąd może trzy razy. W tej chwili problem zniknął.

Panu Rafałowi życzymy wytrwałości w treningach, dalszych sukcesów również na arenie międzynarodowej oraz medalu w przyszłorocznych Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio.