""""""
Logo Powiat Suwalski

STAROSTWO POWIATOWE W SUWAŁKACH

ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
tel. centrala: +48 87 565 92 00,
fax: +48 87 566 47 18

bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

SPIS TELEFONÓW
GODZINY PRACY URZĘDU
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30

Punkt Obsługi Kasowej przy ul. Świerkowej 60, 16-400 Suwałki
czynny w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Suwałkach
poniedziałek – piątek 7:30-15:30

Wydział Komunikacji,
Wydział Architektury i Budownictwa

poniedziałek - piątek 8:00 - 14:30
Wersja Angielska Serwisu Wersja Litewska Serwisu


""""""
Będzie trasa ekspresowa z Białegostoku przez Suchowolę i Augustów do Raczek. Ogłosił to premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając nowy "Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.)".

Ta informacja oznacza, że dwa największe miasta w Podlaskiem - Białystok i Suwałki będą skomunikowane ekspresówką.

Premier o budowie nowych dróg poinformował podczas konferencji prasowej.

    - Wspomnę o jednym dodatkowym odcinku, który również w osobnej uchwale Rada Ministrów przyjęła do wykonania na kolejne lata. To droga S8 od Białegostoku przez Suchowolę, Augustów do Suwałk, a tak precyzyjniej - do węzła Raczki przed Suwałkami - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Na stronie Kancelarii Premiera pojawiła się treść uchwały w sprawie budowy drogi ekspresowej S8 Białystok-Suwałki, przedłożoną przez Prezesa Rady Ministrów.

    - Ze względu na znaczenie w ruchu lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym drogi Białystok-Augustów-Suwałki-granica państwa, Rada Ministrów uznała za zasadną budowę drogi ekspresowej S8 Białystok-Suwałki. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego i zwiększy jakość usług transportowych, jeśli chodzi o przewóz pasażerów i towarów.

Budowa drogi ekspresowej S8 Białystok-Suwałki będzie realizować jeden z priorytetów rządu, którym jest dokończenie sieci drogowej zapewniającej połączenia w oparciu o autostrady i drogi ekspresowe między największymi ośrodkami w kraju, w szczególności połączenia transgraniczne.

Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zwiększenia jakości usług transportowych w przewozie towarów i pasażerów. Wpłynie także pozytywnie na sytuację społeczno-gospodarczą kraju i regionu, zarówno w skali makro, jak i mikro. Poprawa przepustowości dotychczasowej drogi poprawi również warunki konkurencyjne, ze względu na możliwość szybszego transportu wytworzonych dóbr. Ponadto, budowa nowej drogi ekspresowej przyczyni się do stworzenia miejsc pracy, zwiększenia handlu, dostępności geograficznej i mobilności obywateli.

Budowa trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Augustowa miała być jednym z wariantów połączenia trasy Via Carpatia z Via Balticą. Inny wariant prowadził z Białegostoku do Ełku. Tymczasem na stronie Kancelarii Premiera jest informacja, że i ta droga (Białystok - Ełk) powstanie w standardzie drogi ekspresowej. Ma to być fragment trasy S16.

Rozmowa z Jarosławem Zielińskim o trasie S8 [posłuchaj]

Jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki - rządowy program zakłada, że do końca tej dekady sieć dróg szybkiego ruchu rozbudowana będzie do 8 tys. km.

Na budowę dróg ekspresowych i autostrad rząd chce przeznaczyć do 2030 roku ponad 290 mld zł. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że wszystkie odcinki wymienione w programie mają zapewnione finansowanie.

Jak poinformował premier - oprócz trasy S8 z Białegostoku do Augustowa, pieniądze są też m.in. na budowę drogi S5 od Grudziądza do Ostródy, obwodnicę Warszawy S50, drogi S11 oraz S10 od Szczecina do Warszawy przez Bydgoszcz.

autor: Wojciech Szubzda    

źródło:
https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/221335

Temat budowy drogi ekspresowej na odcinku Białystok- Augustów był ponoszony wielokrotnie przez samorządowców północno-wschodniej części Województwa Podlaskiego. Wsparciem dla naszych starań jest Podlaski Zespół Parlamentarny, którym kieruje poseł Jarosław Zieliński. Starosta Suwalski Witold Kowalewski kilkukrotnie był koordynatorem oficjalnych wystąpień samorządowców w tej sprawie, które kierowane były do Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz parlamentarzystów. Cieszymy się, że nasza argumentacja i wysiłki zostały przez Premiera i Radę Ministrów uwzględnione, a strategiczna arteria między największymi miastami naszego województwa doczeka się szybkiej realizacji.

Pozostałe Aktualności

< Strona z 59 >