Obchodzimy rocznicę Konstytucji 3 Maja. Uchwalona 228 lat temu przez Sejm Wielki Ustawa Zasadnicza nie miała wówczas swego odpowiednika w Europie i była drugą na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Powstała w czasie realnego zagrożenia niepodległości przez sąsiadów, budząc nadzieję większości Polaków na zachowanie bytu państwowego i ocalenie Ojczyzny.

Od chwili ogłoszenia Konstytucja 3 Maja pozostaje swego rodzaju testamentem dla kolejnych pokoleń narodu polskiego. Dzieje jej powstania, wprowadzania w życie, obrony przed zdrajcami, wreszcie upadku od ponad dwustu lat tworzą żywą tradycję niepodległościową i ideową.

Pozostają także bogatą skarbnicą myśli państwowej i politycznej. Do tego dziedzictwa nawiązywały kolejne pokolenia Polaków w kraju i na emigracji – zarówno tych, którzy próbowali odzyskać niepodległość z bronią w ręku, jak i tych, którzy sposobów przetrwania narodu szukali w pracy organicznej.

Pamiętajmy o zatknięciu biało-czerwonych flag na budynkach państwowych i samorządowych, nad przedsiębiorstwami i instytucjami.

Niech flagi narodowe załopoczą nad każdym polskim domem. Uczcijmy jak najgodniej święto będące symbolem największych narodowych tradycji.