Na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy Starosta Suwalski Witold Kowalewski wziął udział w uroczystych obchodach 160. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Podczas uroczystości, które odbyły się 23 stycznia 2023 r., Prezydent RP Andrzej Duda podkreślał: „Jesteśmy tutaj razem. Przedstawiciele narodów, które wtedy walczyły o zrzucenie rosyjskich kajdan, o zrzucenie carskiej opresji, o wolność, o powrót własnego, niepodległego państwa, naszej wspólnej Rzeczypospolitej, którą utraciliśmy poprzez ingerencję zaborców”. Przypomniał, że:„Powstanie trwało ponad 2 lata, wzięło w nim udział ponad 200 tys. ludzi, uczestnicząc w czynnej walce. 20 tys. powstańców zginęło, setki tysięcy cierpiały potem los Sybiru, los tułaczy, zostało pozbawionych majątków, szans na godne życie, szans na zdobycie wykształcenia, prześladowanych, miażdżonych”. Odniósł się również do obecnej sytuacji na Ukrainie: „Wierzę w to, że Ukraina pokona swojego napastnika, że Ukraina przemoże rosyjską nawałę, że nie tylko ją zatrzyma na trwałe, ale przede wszystkim, że ją odeprze, także dzięki naszemu wsparciu i wsparciu innych naszych sojuszników będących częścią wolnego, demokratycznego świata”.

Prezydent RP Andrzej Duda podziękował licznie zgromadzonym gościom, w tym przedstawicielom ukraińskiej społeczności na czele z Ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem, przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej oraz Prezydentowi Litwy Gitanasowi Nausėdzie.

Jak zaznaczył, wierzy, że wolność, demokracja i wola samostanowienia zwycięży także na Białorusi i naród białoruski doczeka się swojej wolności w ramach swojej pokojowej, spokojnej walki o to, co mu się obiektywnie należy – prawa do absolutnego samostanowienia na swojej własnej ziemi.

Podczas uroczystości wystąpienie okolicznościowe wygłosił także Prezydent Litwy Gintas Nauseda. List od Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odczytał Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Na zakończenie Prezydent RP Andrzej Duda złożył wieniec od Narodu przed Ścianą Straceń Cytadeli Warszawskiej. Kwiaty złożyli również Prezydent Litwy Gitanas Nausėda i Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.