""""""
Logo Powiat Suwalski

STAROSTWO POWIATOWE W SUWAŁKACH

ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
tel. centrala: +48 87 565 92 00,
fax: +48 87 566 47 18

bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

SPIS TELEFONÓW
GODZINY PRACY URZĘDU
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30

Punkt Obsługi Kasowej przy ul. Świerkowej 60, 16-400 Suwałki
czynny w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Suwałkach
poniedziałek – piątek 7:30-15:30

Wydział Komunikacji,
Wydział Architektury i Budownictwa

poniedziałek - piątek 8:00 - 14:30
Wersja Angielska Serwisu Wersja Litewska Serwisu


""""""
3 września w Dowspudzie tradycyjnie, już po raz dwunasty, w zabytkowym kompleksie pałacowo - parkowym gen. hr. Paca w pierwszą niedzielę września, świętowaliśmy zakończenie żniw w powiecie suwalskim.

Uroczystości Powiatu Suwalskiego i Gminy Raczki "Święto Plonów 2017" rozpoczęła msza święta polowa odprawiona przez księdza kanonika Henryka Polkowskiego proboszcza parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Raczkach. Następnie wpisany w tradycję polskiej wsi odbył się obrzęd dożynkowy i symboliczne dzielenie się poświęconym chlebem jako podziękowanie za zebrane plony i wdzięczność rolnikom i ich rodzinom za ciężką całoroczną pracę. Funkcję tegorocznych starostów dożynek pełnili rolnicy z Huty (gm. Filipów) Państwo Ewa Walicka - Grzyb  i Paweł Grzyb. Symboliczne bochenki chleba, wypieczone i podarowane prze GS Samopomoc Chłopską w Raczkach otrzymali także uczestnicy uroczystości dożynkowej.

Tradycyjnie już, co roku, rolnikom z powiatu suwalskiego, Zarząd Powiatu w Suwałkach wręcza pamiątkowy medal Powiatu Suwalskiego  im. gen. hr. Ludwika Michała Paca. Jest to wyraz uznania za osiągnięte w gospodarstwie wyniki produkcyjne oraz za wyróżniającą się w swoim środowisku postawę społeczną. Zarząd Powiatu w Suwałkach w pełnym  składzie: Starosta Suwalski – Szczepan Ołdakowski, Wicestarosta - Witold Kowalewski, Członek Zarządu - Sławomir Małachowski  podczas tegorocznych dożynek  wyróżnienia przyznał następującym rolnikom:

Państwo Ewa Walicka - Grzyb i Paweł Grzyb, Huta, gm. Filipów 
Starostowie Dożynek

Prowadzą gospodarstwo od 2004 roku. Gospodarują na powierzchni 50 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 50 sztuk, w tym 30 krów o średniej wydajności 7000 kg mleka. Stado jest objęte oceną użytkowości mlecznej. W roku 2016 sprzedali do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie 180 tys. kg mleka.  Pani Ewa Walicka - Grzyb pełniła funkcję Przewodniczącego Rady Gminy Filipów  w latach 2008-2010.

Państwo Anna i Stanisław Cimochowscy, Maryna, gm. Bakałarzewo

Prowadzą gospodarstwo od 1998 roku. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 22 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 43 sztuk, w tym 20 krów o średniej wydajności 6500 kg mleka. W roku 2016 sprzedali do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej   w Olecku 85 tys. kg mleka.  Pani Anna Cimochowska drugą kadencję pełni funkcję sołtysa.

Państwo Maria i Piotr Kownaccy, Krzemianka, gm. Jeleniewo

Pan Piotr Kownacki prowadzi gospodarstwo od 1997 roku, a wspólnie z żoną od 2003 roku. Gospodarują na powierzchni 35 ha. Specjalizują się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Utrzymują obecnie 60 loch. Średnia liczba prosiąt w miocie wynosi ponad 11 sztuk. W roku 2016 sprzedali 1150 tuczników.

Państwo Joanna i Sławomir Murawka, Bućki, gm. Przerośl  

Prowadzą gospodarstwo od 1991 roku. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 70 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 80 sztuk, w tym 40 krów o średniej wydajności ok. 7000 kg mleka. Stado jest objęte oceną użytkowości mlecznej. W roku 2016 sprzedali  do Spółdzielni Mleczarskiej Rospuda w Filipowie 150 tys. kg mleka.
Pan Sławomir Murawka czwartą kadencję pełni funkcję sołtysa.

Państwo Marzena i Jan Siękowscy, Koniecbór, gm. Raczki

Prowadzą gospodarstwo od 1992 roku. Gospodarują na powierzchni 50 ha. Specjalizują się w produkcji indyków rzeźnych. Zakupione pisklęta odchowują do wagi: indyczki 9 - 11 kg, indory do 22 kg. W 2016 roku sprzedali 28.000 indyków. Państwo Marzena i Jan Siękowscy są tegorocznymi Laureatami Podlaskiej AgroLigi w kategorii Rolnicy.

Państwo Bożena i Grzegorz Lubińscy, Bondziszki, gm. Rutka -Tartak

Prowadzą gospodarstwo od 2000 roku. Gospodarują na powierzchni 37 ha. Gospodarstwo prowadzone jest metodą ekologiczną. Specjalizują się w chowie bydła opasowego ras mięsnych. Utrzymują 33 sztuk bydła, w tym 14 krów mamek.  Pan Grzegorz Lubiński drugą kadencję pełni funkcję sołtysa.

Państwo Ewa i Wiesław Walendzewicz, Turówka Nowa, gm. Suwałki

Prowadzą gospodarstwo od 1995 roku. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 35 ha. Specjalizują się w produkcji mleka i żywca wołowego. Stado bydła liczy 60 sztuk, w tym 30 krów o średniej wydajności 6000 kg mleka. W roku 2016 sprzedali do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Olecku 160 tys. kg mleka. Ponadto rocznie sprzedają 6 t żywca wołowego.
Pan Wiesław Walendzewicz czwartą kadencję pełni funkcję sołtysa.
Pani Ewa Walendzewicz jest aktywnym członkiem Koła Gospodyń Wiejskich w Turówce Nowej.

Państwo Ewa i Jan Szupszyńscy, Wesołowo, gm. Szypliszki

Pan Jan Szupszyński prowadzi gospodarstwo od 2002 roku, a wspólnie z żoną od 2012 roku. Gospodarują na powierzchni 95 ha. Gospodarstwo prowadzone jest metodą ekologiczną. Specjalizują się w hodowli bydła mięsnego. Stado jest objęte oceną wartości użytkowej. Utrzymują obecnie 117 sztuk bydła, w tym 55 krów mamek. W roku 2016 sprzedali 40 cieląt w wieku 7- 8 miesięcy.
Pan Jan Szupszyński od roku 2015 jest sołtysem, ponadto prowadzi działalność w zakresie usług rolniczych.

Państwo Katarzyna i Zdzisław Wilk, Ługiele gm. Wiżajny

Prowadzą gospodarstwo od 1998 roku. Gospodarują na powierzchni 55 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Obecnie utrzymują 60 szt. bydła, w tym 40 krów o średniej wydajności 6000 kg mleka. W roku 2016 sprzedali do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie 240 tys. kg mleka.

Tradycyjnie w konkursie wieńców dożynkowych, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w 3 kategoriach: równianka, wieniec dożynkowy tradycyjny, wieniec dożynkowy współczesny.
Zwycięzcami tegorocznego konkursu zostali:
1. Kategoria wieńców dożynkowych tradycyjnych:

I m. - wieniec twórców ze wsi Małe Raczki, gm. Raczki
II m. - wieniec twórców ze wsi Krzemianka, gm. Jeleniewo
III m.-  wieniec twórców z zespołu "Zorniczeńka" z Wysokiego, gm. Raczki

2. Kategoria równianek

I m. -  równianka Czesławy Waszkiewicz z Wołowni,gm. Jeleniewo
II m. - równianka zespołu "Zajączkowiaki" z Zajączkowa, gm. Bakałarzewo
III m. - równianka zespołu "Jaćwież" (Ewę Kuprewicz) z gm. Jeleniewo
Podziękowania: Gabrysi Ołó z Ziółkowa gm. Raczki i twórcom ze wsi Węgielnia z gm. Jeleniewo

3.  Kategoria wieńców dożynkowych dowolnych

I m. - wieniec twórców ze wsi Hańcza, gm. Przerośl
II m. - wieniec uczniów Zespołu Szkół im. gen. L.M. Paca w Dowspudzie
III m. - wieniec twórców ze wsi Ignatówka, gm. Jeleniewo
Podziękowania: twórcom ze wsi Szypliszki i twórcom ze wsi Majdan w gm. Szypliszki

Fundatorami nagród w konkursie było Starostwo Powiatowe w Suwałkach i Spółdzielnia Mleczarska „Rospuda” w Filipowie.

Ponadto wyróżnienie nagrodę Prezesa GS w Raczkach imieniem ks. Witolda Balukiewicza za najładniejszy wieniec zdobył Zespół Szkół im. gen. L. M. Paca w Dowspudzie.

Podczas Święta Plonów ogłoszono wyniki i wręczono nagrody konkursu Gminy Raczki na „Najpiękniej ukwiecony balkon i najpiękniej zagospodarowaną i ukwieconą posesję”. Zwyciężczyniami zostały p. Irena Puza za najpiękniej ukwiecony balkon i p. Lilia Marciniak za najpiękniej zagospodarowaną i ukwieconą posesję.

Część artystyczną uroczystości dożynkowej uświetniły  swoimi  występami Kapela Onegdaj z Filipowa wykonując widowisko „Jak nasi ojcowie ciężko pracowali, jedno ziarenko w chlebek zamieniali” oraz  ZPiT Suwalszczyzna z widowiskiem taneczno-teatralnym „Inspiracje bałkańskie – Żar Bułgarii” .

Nie zabrakło występów ludowych i folkowych w wykonaniu zespołów z powiatu suwalskiego. Na scenie zaprezentowały się Zorniczeńka z Wysokiego, Raczkowiacy z Raczek, Kapela Onegdaj z Filipowa i kapela ludowa Przeroślaki z Przerośli.

Tegoroczna część artystyczna wydarzeń w Dowspudzie włączyła się w program obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa na terenie województwa podlaskiego. Jubileuszowa, bo już 25 edycja, odbywa się w Polsce pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu”. Inspiracją różnorodnych wydarzeń w całym kraju jest zwrócenie uwagi na piękno i malowniczość polskich krajobrazów, ale też konieczność jego ochrony i potrzebę kształtowania w taki sposób, aby stał się świadectwem szacunku współczesnego pokolenia dla przeszłości i przyszłości, patriotyzmu małych i wielkich ojczyzn. Ogólnopolskim koordynatorem tej europejskiej inicjatywy jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W program tegorocznych powiatowych EDD 2017, poza widowiskami na scenie, wpisały się także:
  •  wystawy fotograficzne „Chronione krajobrazy powiatu suwalskiego” i „Walory Wigierskiego Parku Narodowego”;

  • „Perły krajobrazu” filmy prezentujące dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe regionu i spotkania z autorami tych filmów

  • prelekcja J. Borejszo „Zmiany w krajobrazie Suwalszczyzny przełomu XX i XXI wieku”

  • Spotkanie z W. Misiukiewiczem autorem albumu „Bóbr – pracowity mąciwoda”

Wydarzenia związane z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa współfinansowało Województwo Podlaskie.

SPONSORZY:
 
Inter Broker Sp. z o.o. Toruń
Oil – Transfer Development sp. z o.o
Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A Bank BGŻ Paribas
ARTPROL Ceckowscy sp. j., Suwałki
SHIUZ Sp. z o.o. w Bydgoszczy, odział w Olecku
PHU “MEGA – ROL” Piekarski, Augustów
Contractus sp. z o.o. Suwałki
Naprawa i Handel Maszynami Rolniczymi, Marek Siedlecki, Mazurki
Pronar Sp. z o.o. Fabryczny Punkt Sprzedaży Sztabin
Spółdzielnia Mleczarska Rospuda w Filipowie
Moto Agro
VetOl Przychodnia Weterynaryjna w Olecku
 



 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Wieńce dożynkowe 2017

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Wieniec przygotowany przez uczniów ZS w Dowspudzie

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Msza Św. dożynkowa

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Msza Św. dożynkowa

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Msza Św. dożynkowa - dar ołtarza

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Msza Św. dożynkowa - dar ołtarza starostów dożynek

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Goście "Święta Plonów 2017"

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Msza Św. dożynkowa

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Msza Św. dożynkowa

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Uroczyste otwarcie dożynek przez Starostę Suwalskiego i Wójta Gm. Raczki

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Goście "Święta Plonów 2017"

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Na konkurs wpłynęło 14 wieńców i wiązanek żniwnych

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Symboliczne dzielenie się chlebem

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Symboliczne dzielenie się chlebem

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Starosta Jiezna Algis Bartusevicius (Litwa)

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Delegacja z Nowogródka (Białoruś)

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Wyróżnieni rolnicy medalem Powiatu Suwalskiego

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Wyróżnieni rolnicy medalem Powiatu Suwalskiego

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Nagrodzeni w konkursie wieńców

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

NAgrodzeni w konkursie wieńców

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Widowisko dożynkowe w wykonaniu Kapeli Onegdaj

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Starostowie dożynek - Państwo Ewa Walicka - Grzyb i Paweł Grzyb, Huta, gm. Filipów

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Państwo Anna i Stanisław Cimochowscy, Maryna, gm. Bakałarzewo

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Państwo Maria i Piotr Kownaccy, Krzemianka, gm. Jeleniewo

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Państwo Joanna i Sławomir Murawka, Bućki, gm. Przerośl

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Państwo Marzena i Jan Siękowscy, Koniecbór, gm. Raczki

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Państwo Bożena i Grzegorz Lubińscy, Bondziszki, gm. Rutka -Tartak

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Państwo Ewa i Wiesław Walendzewicz, Turówka Nowa, gm. Suwałki

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Państwo Ewa i Jan Szupszyńscy, Wesołowo, gm. Szypliszki

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Państwo Katarzyna i Zdzisław Wilk, Ługiele gm. Wiżajny

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Wyróżnieni rolnicy medalem Powiatu Suwalskiego

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Widowisko dożynkowe w wykonaniu Kapeli Onegdaj

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Kapela Onegdaj z Filipowa

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Kapela Onegdaj z Filipowa

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Zorniczeńka z Wysokiego

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Występ zespołu Raczkowiacy

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Występ zespołu Raczkowiacy

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Widowisko ZPiT Suwalszczyzna "Żar Bułgarii"

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Widowisko ZPiT Suwalszczyzna "Żar Bułgarii"

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Wystawa maszyn rolniczych

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Wystawcy Święta Plonów 2017

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Wystawcy Święta Plonów 2017

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Wystawcy Święta Plonów 2017

 - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Wystawcy Święta Plonów 2017

Pozostałe Aktualności

< Strona z 60 >