""""
Logo Powiat Suwalski

STAROSTWO POWIATOWE W SUWAŁKACH

ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
tel. centrala: +48 87 565 92 00,
fax: +48 87 566 47 18

bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

SPIS TELEFONÓW
GODZINY PRACY URZĘDU
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
Kasa Starostwa Powiatowego:
poniedziałek - piątek 8:00 -14:30
Wydział Komunikacji,
Wydział Architektury i Budownictwa

poniedziałek - piątek 8:00 - 14:30
Wersja Angielska Serwisu Wersja Litewska Serwisu


""""

1 września w Dowspudzie tradycyjnie, już po raz czternasty, w zabytkowym kompleksie pałacowo - parkowym gen. hr. Paca w pierwszą niedzielę września, świętowaliśmy zakończenie żniw w powiecie suwalskim, które zostało objęte Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości. (skan dokumentu pod tekstem artykułu) Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki skierował do rolników list z podziękowaniami który został odczytany przez reprezentującego go w tym dniu posła na Sejm RP, Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego.

Uroczystości Powiatu Suwalskiego i Gminy Raczki "Święto Plonów 2019" rozpoczęła msza święta polowa odprawiona przez księdza prałata Ryszarda Grabowskiego proboszcza parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Raczkach. Następnie odbył się wpisany w tradycję polskiej wsi obrzęd dożynkowy i symboliczne dzielenie się poświęconym chlebem jako podziękowanie za zebrane plony i wdzięczność rolnikom i ich rodzinom za ciężką całoroczną pracę.

Funkcję tegorocznych starostów dożynek pełnili rolnicy z m. Bondziszki w gminie Rutka – Tartak Państwo Zuzanna i Łukasz Conkała. Symboliczne bochenki chleba, wypieczone i podarowane prze GS Samopomoc Chłopską w Raczkach otrzymali także uczestnicy uroczystości dożynkowej.

Tradycyjnie już, co roku, rolnikom z powiatu suwalskiego, Zarząd Powiatu w Suwałkach wręczył pamiątkowy medal Powiatu Suwalskiego  im. gen. hr. Ludwika Michała Paca. Jest to wyraz uznania za osiągnięte w gospodarstwie wyniki produkcyjne oraz za wyróżniającą się w swoim środowisku postawę społeczną.

W tym roku wyróżnieni przez Zarząd Powiatu rolnicy otrzymali również listy gratulacyjne z rąk posła na Sejm RP, Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego.

Tegoroczni wyróżnieni rolnicy:
Państwu Zuzannie i Łukaszowi Conkała , Bondziszki, gm. Rutka – Tartak - Starostowie Dożynek
Prowadzą gospodarstwo od 2014 roku. Gospodarują na powierzchni 50 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 80 sztuk, w tym 40 krów o średniej wydajności 5 500 kg mleka. Stado jest objęte oceną użytkowości mlecznej. W 2018 roku sprzedali do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie 220 tys. kg mleka.
Państwu Ewie i Dawidowi Mazajło, Karasiewo, gm. Bakałarzewo
Prowadzą gospodarstwo od 2011 roku. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 50 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 56 sztuk, w tym 30 krów o średniej wydajności 8 600 kg mleka. Stado jest objęte oceną użytkowości mlecznej. W 2018 roku sprzedali do Spółdzielni Mleczarskiej w Grajewie 280 tys. kg mleka.
Pan Dawid Mazajło drugą kadencję jest członkiem Rady Sołeckiej.
Państwu Aleksandrze i Marcinowi Górnym, Wólka, gm. Filipów
Prowadzą gospodarstwo od 2016 roku. Gospodarują na powierzchni 73,5 ha. Profil gospodarstwa jest mieszany, zajmują się produkcją trzody chlewnej i zbóż. Prowadzą chów trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Stado podstawowe liczy 38 loch. W 2018 roku sprzedali 600 tuczników do Przedsiębiorstwa Produkcyjno Handlowo Usługowego w Ignatowiźnie. W bieżącym roku produkcja zbóż wyniosła 350 t.
Pan Marcin Górny jest delegatem do Walnego Zgromadzenia Podlaskiej Izby Rolniczej.
Państwu Dorocie i Jackowi Kraczaj, Krzemianka, gm. Jeleniewo
Prowadzą gospodarstwo od 1995 roku. Gospodarują na powierzchni 70 ha.  Specjalizują się w produkcji bydła opasowego. Stado bydła liczy 160 sztuk,  w tym 150 opasów. W 2018 roku sprzedali 60 opasów w wadze ok. 500 - 600 kg do Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Dorotex w Przasnyszu.
Państwu Jadwidze i Dariuszowi Święckim, Łanowicze Duże, gm. Przerośl
Prowadzą gospodarstwo od 1994 roku. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 29 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 35 sztuk, w tym 22 krowy o średniej wydajności 6 500 kg mleka. W 2018 roku sprzedali do Spółdzielni Mleczarskiej w Grajewie 136 tys. kg mleka.
Państwu Emilii i Rafałowi Morusiewicz, Małe Raczki, gm. Raczki
Prowadzą gospodarstwo od 2011 roku. Gospodarują na powierzchni 70 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 80 sztuk, w tym 45 krów o średniej wydajności 8 500 kg mleka. Stado jest objęte oceną użytkowości mlecznej. W 2018 roku sprzedali do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie 400 tys. kg mleka.
Państwu Emilia i Rafał Morusiewiczowie zostali tegorocznymi laureatami Podlaskiej AgroLigi w kategorii Rolnicy.
Państwu Agnieszce i Krzysztofowi Kisłowskim, Zielone Królewskie, gm. Suwałki
Prowadzą gospodarstwo od 1999 roku. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 120 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 100 sztuk, w tym 70 krów o średniej wydajności 8 000 kg mleka. W 2018 roku sprzedali do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Giżycku 300 tys. kg mleka. Gospodarstwo wykorzystuje odnawialne źródła energii. Woda ogrzewana jest energią słoneczną, a w bieżącym roku zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne o mocy 32 KW.            
Państwu Agnieszce i Marcinowi Kotnarowskim, Dębniak, gm. Szypliszki
Prowadzą gospodarstwo od 2016 roku. Gospodarują na powierzchni 45 ha. Specjalizują się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Stado podstawowe liczy 40 loch. W 2018 roku sprzedali ok. 900 tuczników.
Pan Marcin Kotnarowski jest członkiem Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Suwałkach, ponadto jest trenerem brazylijskiego jiu-jitsu przy Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach.
Państwu Marcie i Tomaszowi Małysko, Stankuny, gm. Wiżajny

Prowadzą gospodarstwo od 2007 roku. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 50 ha. Specjalizują się w produkcji mleka i bydła opasowego. Obecnie utrzymują 94 szt. bydła, w tym 34 krowy o średniej wydajności 7 000 kg mleka. Stado jest objęte oceną użytkowości mlecznej. W 2018 roku sprzedali do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie 240 tys. kg mleka. Ponadto rocznie sprzedają ok. 20 opasów.

Tradycyjnie w powiatowym konkursie wieńców dożynkowych, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w 3 kategoriach: równianka, wieniec dożynkowy tradycyjny, wieniec dożynkowy współczesny.

Po obejrzeniu zgłoszonych do konkursu zgodnych z ogłoszonym regulaminem: 8 wieńców dożynkowych tradycyjnych, 4 równianki oraz 7 wieńców dożynkowych współczesnych - postanowiło przyznać następujące nagrody rzeczowe w poszczególnych kategoriach:

1. W kategorii wieńców dożynkowych tradycyjnych:
I nagrodę za wieniec wykonany przez:
Zespół Zorniczeńka z Wysokiego S. Czuper - Gmina Raczki
II nagrodę za wieniec wykonany przez:
Sobolewo  - Gmina Suwałki
III nagrodę za wieniec wykonany przez:
Jeleniewo
2. W kategorii równianek:
I nagrodę za równiankę wykonaną przez:
Zespół Ludowy Zajączkowiaki - Gmina Bakałarzewo
II nagrodę za równiankę wykonaną przez:
Joanna Chmielewska Rakówek - Gmina Przerośl
III nagrodę za równiankę wykonaną przez:
Zofia Gibowicz – Wiżajny
3. W kategorii wieńców dożynkowych współczesnych:
I nagrodę za wieniec wykonany przez:
Zespół Szkół im. Gen Ludwika Michała Paca w Dowspudzie
II nagrodę za wieniec wykonany przez:
Leszczewo, Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach
III nagrodę za wieniec wykonany przez:

Koło Gospodyń Raczkowskich

Twórcy pozostałych wieńców i równianek otrzymują honorowe podziękowania za udział:

W kategorii wieńców dożynkowych tradycyjnych:
1.Wieś Wygorzel Gmina Szypliszki
2.Krzemianka Gmina Jeleniewo
3.Ignatówka Gmina Jeleniewo
4.Zespół Folklorystyczny „Znaroku” Gmina Przerośl
5.Zespoł Jezioranki  Gmina Wiżajny
W kategorii równianek:
7. Białobłota Gmina Szypliszki
W kategorii wieńców dożynkowych współczesnych:
1.Wieś Stare Motule Gmina Filipów
2.Przerośl Osada
3.Przełomka Gmina Przerośl
4.Wieś Dębniak Gmina Szypliszki
Podziękowanie za udział  poza konkursem na wieńce dożynkowe współczesne:
Parafia Cimochy: Wykonanie KGW Cimoszanki

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali także płytę CD „Jak nasi ojcowie ciężko pracowali z jednego ziarenka chlebek wytwarzali”. Płytę wydano ramach powiatowych obchodów Europejskich Dni dziedzictwa 2017 roku w województwie podlaskim, ze środków powiatu Suwalskiego.

Jurorzy z satysfakcją dostrzegają, że wielu twórców wieńców dożynkowych  i równianek przedstawiło swe prace na dobrym poziomie wykonawczym oraz ze zrozumieniem dawnych symboli. Jurorów szczególnie cieszy pojawienie się dawnych wieńców i równianek, zaniechanych przed dziesiątkami lat. Te wieńce i równianki, o bogatej, dawnej symbolice, są znakiem odradzania się rozumienia pogłębionego sensu obrzędów żniwnych.

Jury dziękuje sponsorom, którzy ufundowali nagrody i upominki dla uczestników tegorocznego konkursu.

Ponadto wyróżnienie nagrodą Prezesa GS w Raczkach imieniem ks. Witolda Balukiewicza za najładniejszy wieniec zdobył GS „Samopomoc Chłopska” w Raczkach.

Nie zabrakło występów ludowych i folkowych w wykonaniu zespołów z powiatu suwalskiego.

Część artystyczną uroczystości dożynkowej uświetniły  swoimi  występami: Zespół „Raczkowiacy” z Raczek, Solistka, śpiewaczka  pani Anna Andruszkiewicz z Wiżajn, Zespół Szuwarki  z Wiżajn, Zespół „Jezioranki” z Wiżajn, Zespół „Zorniczeńka” z Wysokiego gm. Raczki,  Zespół „Uwrocie” z Suwałk, Zespół Szeszupiaki z Rutki  - Tartak, Zespół „Jaćwież” z Jeleniewa, Zespół „Przeroślaki” z Przerośli, Zespół „Znaroku” z Przerośli, Kapela Onegdaj z Filipowa, Zespół „Zajączkowiaki” z Zajączkowa (gm. Bakałarzewo), Zespół  „Bakałarz” z Bakałarzewa, Zespół Bagatela z Płociczna – Tartak, Zespół Wigranie ze Starego Folwarku gm. Suwałki, Orkiestra Dęta z Raczek, Zespół „Raczkowiacy” z Raczek.

Uroczystości „Święta Plonów 2019” zakończył Zespół Disco Polo  Ever Play.


Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili Dowspudę!

Pozostałe Aktualności

< Strona z 39 >