Święto Plonów 2019 - relacja z uroczystości dożynkowych
Dodano dnia: 2019-09-041 września w Dowspudzie tradycyjnie, już po raz czternasty, w zabytkowym kompleksie pałacowo - parkowym gen. hr. Paca w pierwszą niedzielę września, świętowaliśmy zakończenie żniw w powiecie suwalskim, które zostało objęte Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości. (skan dokumentu pod tekstem artykułu) Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki skierował do rolników list z podziękowaniami który został odczytany przez reprezentującego go w tym dniu posła na Sejm RP, Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego.
Uroczystości Powiatu Suwalskiego i Gminy Raczki "Święto Plonów 2019" rozpoczęła msza święta polowa odprawiona przez księdza prałata Ryszarda Grabowskiego proboszcza parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Raczkach. Następnie odbył się wpisany w tradycję polskiej wsi obrzęd dożynkowy i symboliczne dzielenie się poświęconym chlebem jako podziękowanie za zebrane plony i wdzięczność rolnikom i ich rodzinom za ciężką całoroczną pracę.
Funkcję tegorocznych starostów dożynek pełnili rolnicy z m. Bondziszki w gminie Rutka – Tartak Państwo Zuzanna i Łukasz Conkała. Symboliczne bochenki chleba, wypieczone i podarowane prze GS Samopomoc Chłopską w Raczkach otrzymali także uczestnicy uroczystości dożynkowej.
Tradycyjnie już, co roku, rolnikom z powiatu suwalskiego, Zarząd Powiatu w Suwałkach wręczył pamiątkowy medal Powiatu Suwalskiego im. gen. hr. Ludwika Michała Paca. Jest to wyraz uznania za osiągnięte w gospodarstwie wyniki produkcyjne oraz za wyróżniającą się w swoim środowisku postawę społeczną.
W tym roku wyróżnieni przez Zarząd Powiatu rolnicy otrzymali również listy gratulacyjne z rąk posła na Sejm RP, Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego.
Tegoroczni wyróżnieni rolnicy:
Państwu Zuzannie i Łukaszowi Conkała , Bondziszki, gm. Rutka – Tartak - Starostowie Dożynek
Prowadzą gospodarstwo od 2014 roku. Gospodarują na powierzchni 50 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 80 sztuk, w tym 40 krów o średniej wydajności 5 500 kg mleka. Stado jest objęte oceną użytkowości mlecznej. W 2018 roku sprzedali do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie 220 tys. kg mleka.Państwu Ewie i Dawidowi Mazajło, Karasiewo, gm. Bakałarzewo
Prowadzą gospodarstwo od 2011 roku. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 50 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 56 sztuk, w tym 30 krów o średniej wydajności 8 600 kg mleka. Stado jest objęte oceną użytkowości mlecznej. W 2018 roku sprzedali do Spółdzielni Mleczarskiej w Grajewie 280 tys. kg mleka.Pan Dawid Mazajło drugą kadencję jest członkiem Rady Sołeckiej.
Państwu Aleksandrze i Marcinowi Górnym, Wólka, gm. Filipów
Prowadzą gospodarstwo od 2016 roku. Gospodarują na powierzchni 73,5 ha. Profil gospodarstwa jest mieszany, zajmują się produkcją trzody chlewnej i zbóż. Prowadzą chów trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Stado podstawowe liczy 38 loch. W 2018 roku sprzedali 600 tuczników do Przedsiębiorstwa Produkcyjno Handlowo Usługowego w Ignatowiźnie. W bieżącym roku produkcja zbóż wyniosła 350 t.Pan Marcin Górny jest delegatem do Walnego Zgromadzenia Podlaskiej Izby Rolniczej.
Państwu Dorocie i Jackowi Kraczaj, Krzemianka, gm. Jeleniewo
Prowadzą gospodarstwo od 1995 roku. Gospodarują na powierzchni 70 ha. Specjalizują się w produkcji bydła opasowego. Stado bydła liczy 160 sztuk, w tym 150 opasów. W 2018 roku sprzedali 60 opasów w wadze ok. 500 - 600 kg do Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Dorotex w Przasnyszu.Państwu Jadwidze i Dariuszowi Święckim, Łanowicze Duże, gm. Przerośl
Prowadzą gospodarstwo od 1994 roku. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 29 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 35 sztuk, w tym 22 krowy o średniej wydajności 6 500 kg mleka. W 2018 roku sprzedali do Spółdzielni Mleczarskiej w Grajewie 136 tys. kg mleka.Państwu Emilii i Rafałowi Morusiewicz, Małe Raczki, gm. Raczki
Prowadzą gospodarstwo od 2011 roku. Gospodarują na powierzchni 70 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 80 sztuk, w tym 45 krów o średniej wydajności 8 500 kg mleka. Stado jest objęte oceną użytkowości mlecznej. W 2018 roku sprzedali do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie 400 tys. kg mleka.Państwu Emilia i Rafał Morusiewiczowie zostali tegorocznymi laureatami Podlaskiej AgroLigi w kategorii Rolnicy.
Państwu Agnieszce i Krzysztofowi Kisłowskim, Zielone Królewskie, gm. Suwałki
Państwu Agnieszce i Marcinowi Kotnarowskim, Dębniak, gm. Szypliszki
Prowadzą gospodarstwo od 2016 roku. Gospodarują na powierzchni 45 ha. Specjalizują się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Stado podstawowe liczy 40 loch. W 2018 roku sprzedali ok. 900 tuczników.Pan Marcin Kotnarowski jest członkiem Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Suwałkach, ponadto jest trenerem brazylijskiego jiu-jitsu przy Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach.
Państwu Marcie i Tomaszowi Małysko, Stankuny, gm. Wiżajny
Prowadzą gospodarstwo od 2007 roku. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 50 ha. Specjalizują się w produkcji mleka i bydła opasowego. Obecnie utrzymują 94 szt. bydła, w tym 34 krowy o średniej wydajności 7 000 kg mleka. Stado jest objęte oceną użytkowości mlecznej. W 2018 roku sprzedali do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie 240 tys. kg mleka. Ponadto rocznie sprzedają ok. 20 opasów.
Tradycyjnie w powiatowym konkursie wieńców dożynkowych, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w 3 kategoriach: równianka, wieniec dożynkowy tradycyjny, wieniec dożynkowy współczesny.
Po obejrzeniu zgłoszonych do konkursu zgodnych z ogłoszonym regulaminem: 8 wieńców dożynkowych tradycyjnych, 4 równianki oraz 7 wieńców dożynkowych współczesnych - postanowiło przyznać następujące nagrody rzeczowe w poszczególnych kategoriach:
1. W kategorii wieńców dożynkowych tradycyjnych:
I nagrodę za wieniec wykonany przez:Zespół Zorniczeńka z Wysokiego S. Czuper - Gmina Raczki
II nagrodę za wieniec wykonany przez:
Sobolewo - Gmina Suwałki
III nagrodę za wieniec wykonany przez:
Jeleniewo
2. W kategorii równianek:
I nagrodę za równiankę wykonaną przez:Zespół Ludowy Zajączkowiaki - Gmina Bakałarzewo
II nagrodę za równiankę wykonaną przez:
Joanna Chmielewska Rakówek - Gmina Przerośl
III nagrodę za równiankę wykonaną przez:
Zofia Gibowicz – Wiżajny
3. W kategorii wieńców dożynkowych współczesnych:
I nagrodę za wieniec wykonany przez:Zespół Szkół im. Gen Ludwika Michała Paca w Dowspudzie
II nagrodę za wieniec wykonany przez:
Leszczewo, Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach
III nagrodę za wieniec wykonany przez:
Koło Gospodyń Raczkowskich
Twórcy pozostałych wieńców i równianek otrzymują honorowe podziękowania za udział:
W kategorii wieńców dożynkowych tradycyjnych:
1.Wieś Wygorzel Gmina Szypliszki2.Krzemianka Gmina Jeleniewo
3.Ignatówka Gmina Jeleniewo
4.Zespół Folklorystyczny „Znaroku” Gmina Przerośl
5.Zespoł Jezioranki Gmina Wiżajny
W kategorii równianek:
7. Białobłota Gmina SzypliszkiW kategorii wieńców dożynkowych współczesnych:
1.Wieś Stare Motule Gmina Filipów2.Przerośl Osada
3.Przełomka Gmina Przerośl
4.Wieś Dębniak Gmina Szypliszki
Podziękowanie za udział poza konkursem na wieńce dożynkowe współczesne:
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali także płytę CD „Jak nasi ojcowie ciężko pracowali z jednego ziarenka chlebek wytwarzali”. Płytę wydano ramach powiatowych obchodów Europejskich Dni dziedzictwa 2017 roku w województwie podlaskim, ze środków powiatu Suwalskiego.
Jurorzy z satysfakcją dostrzegają, że wielu twórców wieńców dożynkowych i równianek przedstawiło swe prace na dobrym poziomie wykonawczym oraz ze zrozumieniem dawnych symboli. Jurorów szczególnie cieszy pojawienie się dawnych wieńców i równianek, zaniechanych przed dziesiątkami lat. Te wieńce i równianki, o bogatej, dawnej symbolice, są znakiem odradzania się rozumienia pogłębionego sensu obrzędów żniwnych.
Jury dziękuje sponsorom, którzy ufundowali nagrody i upominki dla uczestników tegorocznego konkursu.
Ponadto wyróżnienie nagrodą Prezesa GS w Raczkach imieniem ks. Witolda Balukiewicza za najładniejszy wieniec zdobył GS „Samopomoc Chłopska” w Raczkach.
Część artystyczną uroczystości dożynkowej uświetniły swoimi występami: Zespół „Raczkowiacy” z Raczek, Solistka, śpiewaczka pani Anna Andruszkiewicz z Wiżajn, Zespół Szuwarki z Wiżajn, Zespół „Jezioranki” z Wiżajn, Zespół „Zorniczeńka” z Wysokiego gm. Raczki, Zespół „Uwrocie” z Suwałk, Zespół Szeszupiaki z Rutki - Tartak, Zespół „Jaćwież” z Jeleniewa, Zespół „Przeroślaki” z Przerośli, Zespół „Znaroku” z Przerośli, Kapela Onegdaj z Filipowa, Zespół „Zajączkowiaki” z Zajączkowa (gm. Bakałarzewo), Zespół „Bakałarz” z Bakałarzewa, Zespół Bagatela z Płociczna – Tartak, Zespół Wigranie ze Starego Folwarku gm. Suwałki, Orkiestra Dęta z Raczek, Zespół „Raczkowiacy” z Raczek.
Uroczystości „Święta Plonów 2019” zakończył Zespół Disco Polo Ever Play.
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili Dowspudę!
Pozostałe Aktualności
-
80. rocznica Obławy Augustowskiej
Dodano dnia: 2025-07-10Zbliża się kolejna 80. rocznica tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na Suwalszczyźnie, a które zwykło się umownie określać mianem "Obławy Augustowskiej”. -
11 lipca - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar ludobójstwa
Dodano dnia: 2025-07-1011 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Zbrodnia Wołyńska, ludobójstwo na Wołyniu to jedna z najstraszniejszych kart naszej historii. -
Suwalszczyzna na Dniu Szkockim w Jadowie / Mazowsze
Dodano dnia: 2025-07-105 lipca 2025, poza ogrodami klasztornymi w Wigrach, Suwalska Organizacja Turystyczna popularyzowała walory turystyczne regionu Suwalszczyzny i oferty swoich członków na Mazowszu, na Dniu Szkockim 2025 w miasteczku Jadów, powiat wołomiński. -
X Jubileuszowy Filipowski Jarmark Rękodzieła – Biesiada na Ludowo w Filipowie
Dodano dnia: 2025-07-08 -
Udział uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Dowspudzie w stażu zawodowym w Chorwacji w ramach programu Erasmus+
Dodano dnia: 2025-07-0217 uczniów oraz 2 nauczycieli Zespołu Szkół w Dowspudzie, pod opieką nauczycieli koordynatorów Pani Katarzyny Walendzewicz oraz Pana Pawła Bubrowskiego, w ramach job shadowingu wzięło udział w maju br. w dwutygodniowym stażu w Chorwacji. -
Zarząd Powiatu w Suwałkach z absolutorium – podsumowanie VI sesji Rady Powiatu w Suwałkach VII kadencji
Dodano dnia: 2025-07-0126 czerwca 2025 roku o godz. 13.00 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Suwałkach miały miejsce obrady VI sesji Rady Powiatu w Suwałkach VII kadencji. -
Nagroda I Stopnia z 59. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą
Dodano dnia: 2025-06-30Zakończyło się trwające trzy dni barwne święto folkloru – 59. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. -
Noc Świętojańska nad Rospudą – tradycja, muzyka i magia ognia w Bakałarzewie
Dodano dnia: 2025-06-30W sobotę, 28 czerwca 2025 r., nad brzegiem Jeziora Sumowo przy Bulwarze 500-lecia w Bakałarzewie odbyła się wyjątkowa impreza plenerowa – "Noc Świętojańska nad Rospudą". -
Zakończenie roku szkolnego w Zespole Szkół w Dowspudzie
Dodano dnia: 2025-06-3027 czerwca br. uczniowie Zespołu Szkół w Dowspudzie zakończyli rok szkolny 2024/2025. -
X Filipowski Jarmark Rękodzieła - Biesiada na ludowo”
Dodano dnia: 2025-06-30Starostwo Powiatowe w Suwałkach wspólnie z Urzędem Gminy w Filipowie, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Filipowie serdecznie zapraszają w niedzielę 6 lipca 2025 r. na „X Filipowski Jarmark Rękodzieła - Biesiada na ludowo”. -
Informacja Suwalsko-Sejneńskiej Lokalnej Grupy Działania o trwających naborach wniosków
Dodano dnia: 2025-06-26Stowarzyszenia „Suwalsko – Sejneńska” Lokalna Grupa Działania informuje o trwających naborach wniosków w ramach działań realizowanych przez LGD. -
Zaproszenie na wieczór sobótkowy ph. Noc Świętojańska nad Rospudą
Dodano dnia: 2025-06-23Starostwo Powiatowe w Suwałkach wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Bakałarzewie oraz Urzędem Gminy w Bakałarzewie serdecznie zapraszają na wieczór sobótkowy ph. Noc Świętojańska Nad Rospudą. -
Podsumowanie imprezy pn. „Piknik Integracyjny Powitanie Lata”
Dodano dnia: 2025-06-23W dniu 21 czerwca 2025 r. na Skwerze im. A. Putry przy Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach odbył się „Piknik Integracyjny Powitanie Lata”, objęty honorowym patronatem Starosty Suwalskiego. -
Zaproszenie na obrady VI sesji Rady Powiatu w Suwałkach
Dodano dnia: 2025-06-2026 czerwca 2025 roku (czwartek) o godz. 13.00 w Sali Nr 129 (I p.) w siedzibie Starostwa Powiatowego w Suwałkach przy ul. Świerkowej 60 odbędą się obrady VI sesji Rady Powiatu w Suwałkach. -
Informacja o terminach i porządkach posiedzeń komisji Rady Powiatu w Suwałkach
Dodano dnia: 2025-06-20 -
Zaproszenie na „Piknik Integracyjny Powitanie Lata” w Raczkach
Dodano dnia: 2025-06-18Starostwo Powiatowe w Suwałkach wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raczkach serdecznie zapraszają w sobotę 21 czerwca na „Piknik Integracyjny Powitanie Lata”. -
Informacja dla mieszkańców Powiatu Suwalskiego – Debata nad Raportem o stanie Powiatu Suwalskiego w 2024 roku
Dodano dnia: 2025-06-17Informacja dla mieszkańców Powiatu Suwalskiego o zasadach zgłaszania się do udziału w debacie nad raportem o stanie Powiatu Suwalskiego w 2024 roku.
-
Edukacja z wojskiem. Edycja III
Dodano dnia: 2025-06-12Na wniosek Powiatu Suwalskiego, uczniowie Technikum w Zespole Szkół w Dowspudzie wzięli udział w przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Ministra Obrony Narodowej pn. Edukacja z wojskiem. Edycja III. -
Projekt „Dźwignia kariery” w Zespole Szkół w Dowspudzie
Dodano dnia: 2025-06-06Fundacja Centrum Umiejętności Praktycznych w partnerstwie z Powiatem Suwalskim, Zespołem Szkół w Dowspudzie oraz Państwową Uczelnią Zawodową im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach realizuje projekt pn. „Dźwignia kariery”. -
Powiatowy Konkurs Wiedzy Prawnej "Młodzi Mistrzowie Prawa"
Dodano dnia: 2025-05-30W dniu 27 maja 2025 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Suwałkach odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy Prawnej "Młodzi Mistrzowie Prawa", który zgromadził młodzież zainteresowaną tematyką prawa i praw obywatelskich. -
Podziękowania i informacja o udziale w eliminacjach Wojewódzkich XLVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego
Dodano dnia: 2025-05-29W dniach 20 i 23 maja 2025 r. na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego przy Szkole Podstawowej nr 12 oraz nr 43 w Białymstoku odbyły się eliminacje Wojewódzkie etapu Powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego w kategorii szkół podstawowych (Grupa I i Grupa II). -
I Powiatowy Konkurs Recytatorski Twórczości Poetek Polskich
Dodano dnia: 2025-05-2928 maja 2025 r. w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach odbył się I Powiatowy Konkurs Recytatorski Twórczości Poetek Polskich, zorganizowany pod honorowym patronatem Starosty Suwalskiego, pana Witolda Kowalewskiego. -
Wyniki z Powiatowego Turnieju w piłce nożnej uczniów (rocznik 2012 i młodsi) ze Szkół Podstawowych z powiatu suwalskiego o Puchar Starosty Suwalskiego
Dodano dnia: 2025-05-2827 maja 2025 roku Orlik przy Szkole Podstawowej w Bakałarzewie stał się areną emocjonujących zmagań piłkarskich. Powiatowy Turniej w Piłce Nożnej o Puchar Witolda Kowalewskiego Starosty Suwalskiego zgromadził 9 drużyn ze szkół powiatu suwalskiego. -
Zaproszenie na III Otwarte Mistrzostwa Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy VII Mistrzostwa Kynologiczne Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej 27.05 - 30.05.2025 Rutka - Tartak
Dodano dnia: 2025-05-27Celem zawodów jest doskonalenie umiejętności funkcjonariuszy w zakresie ratownictwa medycznego oraz pracy z psami służbowymi. W rywalizacji biorą udział zespoły ratownicze i przewodnicy z psami z różnych jednostek Straży Granicznej oraz innych służb mundurowych. -
Jubileusz 20-lecia Zespołu Śpiewaczego „Uwrocie” z Suwałk.
Dodano dnia: 2025-05-1615 maja 2025 r. w Kawiarence Artystycznej Suwalskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość jubileuszowa z okazji 20-lecia działalności Zespołu Śpiewaczego „Uwrocie”. -
Relacja z XX Koncertu Majowej Pieśni Religijnej „Chwalcie łąki umajone” – Kolonia Przerośl, 2025
Dodano dnia: 2025-05-11 -
Festiwal Piosenki Przedszkolaków pod hasłem „Mama, tata i ja”
Dodano dnia: 2025-05-099 maja 2025 r. w Świetlicy Gminnej w Wiżajnach odbył się powiatowy Festiwal Piosenki Przedszkolaków pod hasłem „Mama, tata i ja”, zorganizowany pod honorowym patronatem Starosty Suwalskiego Witolda Kowalewskiego. -
Rekrutacja do szkół w Zespole Szkół w Dowspudzie na rok szkolny 2025/2026
Dodano dnia: 2025-05-09Zachęcamy ósmoklasistów oraz ich rodziców do zapoznania się z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół w Dowspudzie na rok szkolny 2025/2026. -
Narodowy Dzień Zwycięstwa
Dodano dnia: 2025-05-07Dzień Zwycięstwa obchodzimy 8 maja razem z całą Europą. W tym dniu 80 lat temu nastąpiło przerwanie działań wojennych. Było to wynikiem podpisania dzień wcześniej aktu bezwarunkowej kapitulacji niemieckich sił zbrojnych. -
Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
Dodano dnia: 2025-05-07Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, przypadającego 8 maja, Samorząd Powiatu Suwalskiego składa najszczersze życzenia całej bibliotekarskiej społeczności.