"
Logo Powiat Suwalski

STAROSTWO POWIATOWE W SUWAŁKACH

ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
tel. centrala: +48 87 565 92 00,
fax: +48 87 566 47 18

bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

SPIS TELEFONÓW
GODZINY PRACY URZĘDU
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30

Wydział Komunikacji,
Wydział Architektury i Budownictwa

obsługa klientów od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 14:30



Punkt Obsługi Kasowej przy ul. Świerkowej 60, 16-400 Suwałki
czynny w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Suwałkach
poniedziałek – piątek 7:30-15:30


Wersja Angielska Serwisu Wersja Litewska Serwisu


"
15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego, jest to święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej też Cudem nad Wisłą. Bitwa ocaliła nie tylko niedawno odzyskaną polską niepodległość, ale była to jedna z najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata. Wojsko Polskie zatrzymało i zwyciężyło milionową nawałę Armii Czerwonej, uratowało Polskę ale także całą Europę przed niewolą oraz wprowadzeniem sowieckiego totalitaryzmu i systemu komunistycznego.

W czasach II Rzeczpospolitej 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza, następnie w PRL-u ustanowiono 12 października  Dzień Wojska Polskiego, w celu upamiętnienia bitwy pod Lenino. Dopiero po upadku komunizmu rząd polski oficjalnie ustanowił Święto Wojska Polskiego. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, jako że zbiega się z kościelnym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. Oficjalne uroczystości odbywają się w stolicy przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odprawiana jest honorowa zmiana warty.

Tegorocznym obchody Święta Wojska Polskiego będzie przyświecać hasło "Silna Biało-Czerwona". Jednym z elementów świętowania 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej, będzie defilada, która 15 sierpnia przejdzie ulicami Warszawy. W wojskowym pochodzie zostanie zaprezentowanych 200 jednostek polskiego oraz zagranicznego sprzętu wojskowego, 92 statki powietrzne, w tym: czołgi M1A1 Abrams i K2, wyrzutnie rakietowe HIMARS, zestawy obrony powietrznej Patriot, drony bojowe Bayraktar TB2 czy wozy piechoty Borsuk.

Pozostałe Aktualności

< Strona z 65 >