15 sierpnia w 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz z okazji Święta Wojska Polskiego na placu apelowym 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej, upamiętnienia tamtych wydarzeń, a także jako wyraz hołdu obrońcom Ojczyzny, żołnierzom, bohaterom którzy poświęcili swoje życie w walkach o niepodległość Polski.

Podczas uroczystego apelu dowódca pułku odczytał list Ministra Obrony Narodowej, odczytana została decyzja w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji, przyjęcia wyróżniającej nazwy Suwalski i nadania imienia patrona Marszałka Józefa Piłsudskiego 14 Pułkowi Przeciwpancernemu. Wyróżniający się żołnierze zostali mianowani na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczeni odznakami honorowymi. Za wzorowe i bardzo dobre wykonywanie zadań służbowych dowódca pułku wręczył żołnierzom nagrody rzeczowe i listy gratulacyjne. Podczas uroczystości odczytano Apel Pamięci Oręża Polskiego i oddano salwę honorową. Na zakończenie uroczystego apelu w asyście Orkiestry Wojskowej z garnizonu Giżycko żołnierze odśpiewali Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

W uroczystości wziął udział m.in. poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński. Powiat Suwalski reprezentował Witold Kowalewski Starosta Suwalski.

Źródło: www.radio.bialystok.pl; www.14pppanc.wp.mil.pl
Zdjęcia: Polskie Radio Białystok, 14 Pułk Przeciwpancerny