Po rocznej przewie (spowodowanej niekorzystną pogodą) do kalendarza imprez w Szelmencie powróciły zawody w biegach narciarskich o PUCHAR BIEGUNA ZIMNA. Impreza odbyła się w ubiegłą sobotę 11 lutego. Tym razem zimowa aura była sprzyjająca. Trasę – pętlę o długości 1,5 km - wyznaczono na północnym stoku Jesionowej Góry, w pobliżu niebieskiej trasy zjazdowej. W tegorocznych zawodach w Szelmencie rywalizowało ponad 80 zawodników. Licznie przybyli zawodnicy z klubów z Białegostoku i okolic, z Gołdapi, Sejn, Pisza.

Impreza była objęta patronatem Starosty Suwalskiego, Zarządu Głównego TKKF, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Suwałk. Współorganizatorzy: WOSIR Szelment i  ZM TKKF w Suwałkach. Nadzorował ją Polski Związek Narciarski.

Zawody zostały rozegrane w czterech kategoriach: bieg główny na 10 km oraz 3 kategorie juniorskie na krótszych dystansach. Wyniki w załączeniu.

W biegu głównym najlepszą „biegaczką” została Emilia Romanowicz z UKS „Puszcza” Supraśl (powtórzyła sukces z 2015 r.), najlepszym „biegaczem” Natan Ciborowski z KS Seba-Sport Pisz.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zostali uhonorowani pucharami i nagrodami, które wręczali: Paweł Żuk - Prezes WOSIR Szelment, Michał Kiejko – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Mariusz Grygieńć – Wójt Gminy Szypliszki, Beata Chełmicka-Bordzio – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Suwałkach, a przede wszystkim Wojciech Fortuna – złoty mistrz olimpijski w skokach z 1972 r., który tego dnia obchodził 45.rocznicę swojego sukcesu z japońskiego Sapporo.

Starosta Suwalski ufundował upominki nagrody dla najlepszych zawodników i zawodniczek w kategorii juniorskiej C (rocznik 2001-2002), którzy rywalizowali na trasie dł. 4,5 km. W tej kategorii pierwsze miejsca zajęli: Aleksandra Siemieniuk i Szymon Szczykowski (oboje z ZSS Supraśl/UKS „Puszcza” Supraśl), drugie miejsca: Iza Pieńczkowska i Mikołaj Czaban (oboje z UKS „Hubal” Białystok), trzecie: Weronika Wojna z UKS „Puszcza” Supraśl i Michał Jurgiel z UKS „Hubal” Białystok.

W tym roku wśród zawodników biegu nie było uczestników z terenu naszego powiatu – niestety w ostatniej chwili z biegu wycofał się zawodnik z Bakałarzewa.

Gratulujemy wszystkim tegorocznym zwycięzcom i zapraszamy na przyszłoroczne zawody.

Start zawodników

Zawodnicy VII Międzynarodowego Biegu o Puchar Bieguna Zimna

Zawodnicy VII Międzynarodowego Biegu o Puchar Bieguna Zimna

Fotografia przedstawia 4 zawodników - narciarzy - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia