Serdecznie zapraszamy na widowisko historyczne "Wielka Wojna. Suwalszczyzna. Jesień 1914", które odbędzie się w dwóch epizodach - 8 października 2016 r. w Bakałarzewie oraz 9 października 2016 r. w Dowspudzie.

Epizod I – STARCIA NAD GRANICĄ Bakałarzewo (rynek)
8 października 2016 r. godzina 15.00.
Epizod II – WALKI w AUGUSTOWSKICH LASACH Dowspuda (park pałacowy)
9 października 2016 r. godzina 14.00.

W trakcie widowiska zostaną przedstawione epizody związane z niezwykle ciężkimi i krwawymi, walkami oddziałów armii rosyjskiej i niemieckiej, które miały miejsce w końcu września, październiku i początku listopada na Suwalszczyźnie i przeszły do historii pod mianem „Walk w augustowskich lasach” albo „Operacji augustowskiej 1914 roku”. Wydarzenia te są stosunkowo mało znane i pomijane w większości publikacji poświęconych Wielkiej Wojnie. W trwających ponad miesiąc walkach oddziałów rosyjskiej 10 Armii (głównie III Korpusu Syberyjskiego, XXII Korpusu Armijnego – złożonego z pułków finlandzkich i II Korpusu Kaukaskiego) oraz niemieckiej 8 Armii obie strony poniosły ogromne straty. Poległo w nich lub zostało rannych około 20 tys. Rosjan i od 15 do 20 tys. Niemców. Świadectwem walk są dziś pozostałości umocnień oraz liczne wojenne mogiły i cmentarze.

Scenariusz i organizację widowiska koordynują członkowie GRH „Garnizon Suwałki” przy Muzeum Okręgowym w Suwałkach, którzy w 2015 roku przygotowali m.in. widowisko „Obława Augustowska. Lipiec 1945”, w maju bieżącego roku wyróżnione nagrodą główną w organizowanym przez Muzeum Historii Polski Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2015.

Ponadto w rekonstrukcji zapowiedzieli udział rekonstruktorzy z Polski, Litwy, Rosji i Białorusi (m.in.: Klubas Grenadierius z Litwy, GRH „Epoka” z Białorusi, Nieformalne Towarzystwo Historyczne Ostrfront 1914–1918, SRH „Marienburg” , GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich, KGRH „Kresy”, Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej).

Widowisko zostało przygotowane w ramach projektu: Wspólnie opowiedziana historia – aktywizacja mieszkańców gmin Raczki i Bakałarzewo wokół dziedzictwa historycznego   wydarzeń I wojny światowej, dofinansowanego ze środków PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH FIO 2016 i realizowanego przez Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe we współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raczkach i Gminną Biblioteką Publiczną w Bakałarzewie Widowisko objęte jest patronatem Starosty Powiatu Suwalskiego.

Serdecznie zapraszamy!

Kontakt w sprawach organizacyjnych: grh.garnizonsuwalki@op.pl.