W dniach 23-24 lipca 2022 r. w Parku Konstytucji 3 Maja odbył się XXII Suwalski Jarmark Folkloru pod hasłem „Ukraińcy na Suwalszczyźnie” - coroczna impreza promująca tradycje ludowe wielokulturowej Suwalszczyzny i pogranicza.
Oficjalnego otwarcia Jarmarku Folkloru dokonali: Witold Kowalewski Starosta Suwalski, Łukasz Kurzyna zastępca Prezydenta Suwałk, Zdzisław Przełomiec Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, Ignacy Ołów Dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury, Stanisław Jacek Pietrukiewicz Wójt Gminy Wiżajny, Andrzej Szymulewski Wójt Gminy Raczki, Tomasz Rogowski Wójt Gminy Filipów oraz Zbigniew Mackiewicz Wójt Gminy Suwałki.
Podczas Jarmarku nie zabrakło sztuki ludowej, rękodzieła oraz przysmaków miejscowej kuchni, występów kapel i śpiewaków ludowych z naszego regionu.
W trakcie imprezy odbył się również przegląd konkursowy folkloru ludowego naszego regionu. Wzięło w nim udział 11 zespołów śpiewaczych, 5 solistów śpiewaków, 3 wykonawców w kategorii duży-mały. Kunszt śpiewu, tańca i muzyki zespołów, kapel i śpiewaków ludowych oceniało profesjonalne jury, które wytypowało reprezentantów Suwalszczyzny, na przyszłoroczny Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą:

- w kategorii Duży – Mały:
  • I miejsce – Natalia Luty i Aleksandra Masimowicz z mistrzynią Anną Szafranowską
  • II miejsce – Jan Zadykowicz z mistrzynią Heleną Kibitlewską
  • III miejsce – Zuzanna Wróbel z mistrzem Marcinem Lićwinko
- w kategorii SOLIŚCI:
  • I miejsce – ex equo Urszula Kalinowska, Janina Chmielewska
  • II miejsce – Teresa Barszczewska
  • III miejsce – Stanisław Mikołajczyk
  • wyróżnienie – Izabela Wróbel
- w kategorii ZESPOŁY:
  • I miejsce – ex equo Zespół Folklorystyczny „Pogranicze”  oraz Zespół Śpiewaczy „Nachodne”
  • II miejsce – Zespół Ludowy „Szeszupa”
  • III miejsce – ex equo Zespół Pieśni Ludowej „Szuwarki” oraz Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Ancyjas”
  • wyróżnienie – ex equo Zespół Śpiewaczy „Wigranie” ze Starego Folwarku oraz Suwalski Klub Seniora.

W imieniu organizatorów oraz gości Przeglądu i Jarmarku składamy serdeczne podziękowania wszystkim występującym, a serdeczne gratulacje wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym!
Głównym organizatorem imprezy było Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Suwałkach.

Zdjęcia: Suwałki 24.pl

W załączeniu:
Protokół z posiedzenia jury XXII Suwalskiego Jarmarku Folkloru 2022.

XXII Suwalski Jarmark Folkloru - Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia