22 czerwca 2019 r. to wyjątkowa, magiczna Noc Kupały. Z tej okazji odbyła się XV Palinocka nad Rospudą współorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach oraz Fundacja Pałac Paca 2.0, w ramach Pacowej Akademii Cultury (PAC), w malowniczej, unikalnej scenerii ruin pałacu Paca w Dowspudzie.

W programie był koncert Zespołu Susz oraz koncert Orkiestry  Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego i pokaz tańca z ogniem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy w asyście Hrabiego  Ludwika Michała Paca. Ponadto pokaz bartnictwa Bractwa Bartnego/Fratrum Mellicidarum wraz ze stoiskiem Augustowskiej Miodosytni oraz piękne wianki, śliczne panny, napój miłości, poszukiwania kwiatu paproci, tradycyjny obrzęd
w wykonaniu Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej.

Podczas imprezy można było także uwić wianek z polnych ziół i kwiatów, wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy wianek, a na koniec imprezy rzucić go na wody rzeki Rospudy. Ponadto imprezie towarzyszyły stoiska ze słodyczami, zabawkami oraz przez cały wieczór Koło Gospodyń z Małych Raczek i Stowarzyszenie Małoraczkowiacy znad Rospudy  serwowało pyszne, regionalne, domowe jadło a Koło Gospodyń Raczkowskich słodkie, domowe wypieki.

Impreza została dofinansowana przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach.