Już po raz 20. odbędzie się Suwalski Jarmark Folkloru. Święto regionu, święto Suwalszczyzny, podczas którego nie zabraknie miejscowych wyrobów, lokalnych przysmaków, występów kapel, śpiewaków i gawędziarzy z bliższych i dalszych okolic Suwałk. Odwiedzi nas także Bałkańska Cygańska Orkiestra Dęta z Serbii. Tak kultywowana tradycja przetrwa jeszcze długo.

Sobota-niedziela, 27-28.07.2019
park Konstytucji 3 Maja

Suwalski Jarmark Folkloru, który w 2019 roku odbędzie się już po raz dwudziesty, to najważniejsza, doroczna impreza folklorystyczna, promująca tradycje ludowe wielokulturowej Suwalszczyzny i pogranicza. Co roku wydarzenie gromadzi blisko pięć tysięcy wielbicieli kultury ludowej, którzy podziwiają lokalną sztukę i rękodzieło oraz poznają regionalną kuchnię. Głównym organizatorem jest Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury, we współpracy ze Starostwem Powiatowym, a w imprezie aktywnie uczestniczą zespoły z okolicznych gmin.

Jarmark Folkloru to doskonały pomysł na rodzinne spędzenie wakacyjnego weekendu. Jak co roku nie zabraknie ludowej sztuki, rękodzieła oraz przysmaków regionalnej kuchni. Będzie można przyjrzeć się z bliska  pokazom sztuki ludowej i rzemiosł tradycyjnych, m.in.: tkactwa, kowalstwa, mielenia na żarnach, przędzenia wełny na kołowrotku, ale również malowania pisanek, haftowania, tworzenia kwiatów z bibuły.

Podziwianie i smakowanie wyrobów właściwych Suwalszczyźnie urozmaici  przegląd folkloru ludowego Suwalszczyzny. Ich kunszt śpiewaczy, taneczny i muzyczny oceni fachowe jury, w którym zasiądzie m.in.etnomuzykolog i folklorysta prof. Zbigniew Przerembski. Zobaczymy również laureatów 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą – reprezentantów regionu.

Koncerty w ramach Festiwalu ukazują nie tylko lokalny folklor, ale również muzykę charakterystyczną dla kultur z różnych stron świata. Nie inaczej będzie podczas tegorocznego Jarmarku Folkloru – w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru “Podlaska Oktawa Kultur” Suwałki odwiedzi gość specjalny, Bałkańska Cygańska Orkiestra Kristijana Azirovića (Bojnik, Serbia). Wystąpi również Kapela ZPiT Suwalszczyzna, zespół Przeroślaki z Przerośli oraz Kapela Onegdaj z Filipowa.

Więcej informacji pod linkiem: https://soksuwalki.eu/xx-jarmark-folkloru-czekamy-na-wystawcow-i-artystow/