Już po raz dwudziesty pierwszy suwalskie ulice Patli i Witosa w pobliżu kościoła św. Kazimierza Królewicza zapełniły się kolorowymi kramami, na których prezentowane były tradycyjne wyroby rzemieślnicze z Suwalszczyzny i Litwy: wielkanocne palmy, koszyki na święconkę, wyroby garncarskie, ręcznie rzeźbione przybory kuchenne czy obowiązkowe pisanki.

Odwiedzający mogli też spróbować różnorodnych produktów: od domowym sposobem wypiekanych chlebów i mięsiwa, przez produkty mleczne, miody, zioła i słodycze, po lokalne piwa, nalewki i tradycyjny kwas chlebowy.

W otwarciu XXI Suwalskiego Kaziuka uczestniczyli m.in. poseł Jarosław Zieliński, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, zastępca prezydenta Ewa Sidorek, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec, Starosta Suwalski Witold Kowalewski oraz ks. Lech Łuba, pomysłodawca imprezy.

Na scenie wystąpiły zespoły ludowe i kapele regionalne z Suwalszczyzny: Kapela ZPiT Suwalszczyzna z SOK, Wigranie ze Starego Folwarku, Uwrocie z SOK, Nachodne z Sejn, Przeroślaki, Znaroku i Przeroślaczki z Przerośli, Rominczanie z Dubeninek, Zorniczeńka z Wysokiego k. Raczełk, Zajączkowiaki z Zajączkowa, Rospuda i Onegdaj i Filipowa oraz Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas z SOK i Dwór z Fundacji Hanza.

Nowością na tegorocznym Kaziuku Suwalskim była inscenizacja historyczna z życia patrona imprezy – św. Kazimierza Królewicza, a także pokaz mody średniowiecznej oraz namiot rycerski (zbrojownia) i tor łuczniczy. Można też było odwiedzić Krwiobus i oddać krew, a w namiocie PWSZ w Suwałkach zmierzyć ciśnienie, poziom glukozy lub wziąć udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy.

Źródło: http://dwutygodniksuwalski.pl
fot. Teresa Szot