Tegoroczny 54. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym odbył się w dniach 28-29 sierpnia. Od ponad pół wieku, co roku do miasteczka nad Wisłą zjeżdżają się najwybitniejsi ludowi muzykanci i śpiewacy z całej Polski. Biorą oni udział w konkursie, którego celem jest przegląd, popularyzacja oraz dokumentacja tradycji muzykowania i śpiewu ludowego. Zespół oceniający to najwybitniejsi polscy etnografowie i folkloryści.
Obecność reprezentantów Suwalszczyzny przełożyła się na znaczącą ilość i jakość zdobytych nagród:
w kategorii solistów śpiewaków:
I nagrodę zdobyła 97- letnia śpiewaczka Pani Anna Andruszkiewicz z Wiżajn, która jednocześnie otrzymała od organizatorów festiwalu Honorową Basztę Kazimierską, przyznawaną od 4 lat najwybitniejszym wykonawcom kazimierskiego festiwalu, którzy zasłużyli się osiągnięciami w zakresie własnych artystycznych osiągnięć oraz wychowywania następców w dziedzinie tradycyjnej muzyki ludowej.
II nagrodę w tej samej kategorii zdobył śpiewak ludowy Damian Balcer z Wiżajn, prowadzący zespół  „Szuwarki” z Wiżajn,
w kategorii solista – instrumentalista:
III nagrodę otrzymał grający na harmonii guzikowej Józef Luty z Szypliszk, laureat jest członkiem zespołu „Pogranicze”,
w kategorii „Mistrz – Uczeń”:
I nagrodę
otrzymała śpiewaczka Wiktoria Wawrukiewicz, prowadzona przez swego Mistrza Krystiana Barszczewskiego z Zajączkowa (gm. Bakałarzewo),
II nagrodę w tej samej kategorii otrzymał duet śpiewaczy juniorek: Zofii Łangowskiej i Aleksandry Racis z Rutki – Tartak, prowadzonych przez swą Mistrzynię Beatę Szyszko – Anzulewicz z miejscowego GOK-u,
w kategorii zespołów śpiewaczych:
III nagrodę otrzymał zespół „Ancyjas” z Suwałk, działający przy Suwalskim Ośrodku Kultury.

Serdeczne wszystkim gratulujemy!

Wyjazd naszej reprezentacji na 54. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym współfinansował Powiat Suwalski.

W załączeniu:
protokół z posiedzenia jury 54.Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą z dnia 29 sierpnia 2020 roku.