Umowy z czternastoma samorządami powiatowymi, tym Powiatem Suwalskim na dofinansowanie projektów wspierających bezrobotnych zostały podpisane w środę, 6 czerwca br. w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W spotkaniu wzięli starostowie i dyrektorzy Powiatowych Urzędów Pracy. Powiat Suwalski reprezentowali Witold Kowalewski Wicestarosta Suwaki i Teresa Dzienuć Dyrektor PUP w Suwałkach. Zarząd województwa reprezentował marszałek Jerzy Leszczyński, a gospodynią spotkania była dyrektor WUP w Białymstoku Janina Mironowicz

Dzięki dotacji na terenie powiatu wsparciem objętych będzie 70 osób, będą realizowane m.in. staże , szkolenia, bezzwrotne dotacje na założenie działalności gospodarczej, prace interwencyjne czy doradztwo zawodowe.  Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Instytucją zarządzającą funduszami z ramienia samorządu województwa jest Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku, a projekty będą realizować powiatowe urzędy pracy do końca 2018 r.

Marszałek Jerzy Leszczyński podkreślał, że aktywizacja osób bezrobotnych stanowi jeden z priorytetów polityki społecznej samorządu województwa.
- Te pieniądze pozwolą na podnoszenie kwalifikacji, wpłyną na rozwój przedsiębiorczości, lepsze zarobki i wzrost jakości życia, a co za tym idzie również na zahamowanie tendencji emigracyjnych w naszym województwie – mówił marszałek. Jerzy Leszczyński podkreślił, że poprzednie projekty związane z aktywizacją osób bezrobotnych pokazują, że podejmowane działania przynoszą efekty.

Łączna pula środków przekazanych na przedsięwzięcia rynku pracy w województwie podlaskim to 16,5 mln zł. Dzięki temu wsparciem zostanie objętych ogółem 1449 osób w wieku 30 lat i więcej, z tego 728 długotrwale bezrobotnych, 367 - powyżej 50 roku życia i 478 o niskich kwalifikacjach.

- Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

fot. wrotapodlasia.pl