11 maja br. podczas XXII Zgromadzenia Ogólnego ZPP w Kołobrzegu odbyła się uroczystość wręczania nagród zwycięzcom Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2016. Powiat Suwalski znalazł się w dziesiątce laureatów - uplasował się na 8 miejscu w kategorii powiatów do 60 tys. mieszkańców.

Związek Powiatów Polskich od 2003 roku prowadzi Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów. Ranking ten oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Jest on jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego.

Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.

Kolejność w Rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów.

O miejscu Powiatu Suwalskiego w rankingu zadecydowali także mieszkańcy za co serdecznie dziękujemy. Swój wkład wnieśli wyrażając zgodę na zgłoszenie do Ogólnopolskiego rankingu energii odnawialnej zrealizowanych przez siebie prywatnych ekologicznych instalacji odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej czy energii wiatru. Dzięki temu Powiat Suwalski w Rankingu OZE zajął 9 miejsce co również wpłynęło na ostateczną punktację Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów.

Starosta Szczepan Ołdakowski odbiera puchar laureata rankingu

Puchar Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów

- Kliknięcie spowoduje wyświetlenie powiększenia zdjęcia

Starosta Szczepan Ołdakowski odbiera dyplom laureata Ogólnopolskiego Rankingu Energii Odnawialnej