W dniu 26 kwietnia 2024 roku pod patronatem Starosty Suwalskiego w Lesie Szwajcarskim odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę rozstrzelania członków Tymczasowej Rady Ziemi Suwalskiej - pierwszej podziemnej organizacji niepodległościowej na Suwalszczyźnie.

W uroczystości udział wzięli min: radni Powiatu Suwalskiego, kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele samorządów gmin: Bakałarzewo, Suwałki, Rutka-Tartak, Przerośl, miasta Suwałki, Kuratorium Oświaty Delegatury w Suwałkach oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Służby mundurowe reprezentowali przedstawiciele: Wojskowego Centrum Rekrutacji w Suwałkach, 14 Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach, 12 batalionu obrony pogranicza Suwałki, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach, Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, Służby Więziennej, Placówek Straży Granicznej w Rutce-Tartak i Augustowie, Urzędu Celno-Skarbowego, Straży Miejskiej w Suwałkach.

W uroczystościach uczestniczyły również poczty sztandarowe: 14 Pułku Przeciwpancernego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach, Zespołu Szkół w Dowspudzie, Szkoły Podstawowej Nr 6 w Suwałkach, Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie oraz 7 drużyny wielopoziomowej z Jeleniewa.

Bardzo mile witana była młodzież i kadra pedagogiczna: Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz w Suwałkach, Szkoły Podstawowej w Jeleniewie, którzy jak co roku o tej porze aktywnie uczestniczą w tej wielopokoleniowej lekcji wychowania patriotycznego.

Osobne podziękowania składamy dla żołnierzy 14 Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach oraz 12 batalionu obrony pogranicza  WOT, którzy pełnili wartę wraz asystę przy pomniku oraz dla Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, która jak co roku w sposób profesjonalny zabezpieczyła organizację przebiegu uroczystości.