26 kwietnia 2024 roku Rada Powiatu w Suwałkach obradowała na ostatniej sesji w szóstej kadencji samorządu powiatowego. Kadencji, która zostanie zapamiętana nie tylko jako ta najdłuższa w historii samorządu, ale przede wszystkim ta, podczas której udało się zrealizować wiele milionowych inwestycji na rzecz mieszkańców powiatu suwalskiego.

Przewodniczący Rady Pan Marek Dziatkowski dokonał otwarcia obrad, witając przybyłych gości oraz  radnych. W sesji uczestniczyło 15 Radnych.
Po stwierdzeniu quorum Przewodniczący Rady przedstawił porządek obrad, który został przez Radnych przyjęty jednomyślnie.
W centrum uwagi radnych znalazły się punkty porządku obrad związane ze sprawozdawczością oraz absolutorium i wotum zaufania dla zarządu powiatu.

Po zrealizowaniu stałych punktów porządku obrad Rada rozpatrzyła informację oraz sprawozdania powiatowych służb, inspekcji i straży za 2023 rok. Zapoznała się również ze sprawozdaniami Komisji Rady Powiatu w Suwałkach z działalności w 2023 roku oraz „Raportem z realizacji Programu Ochrony Środowiska Powiatu Suwalskiego na lata 2021 – 2024” za okres 2021 – 2022.

W bloku dotyczącym podjęcia uchwał, podczas głosowania podjęto następujące uchwały w sprawie:

1. oceny stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zabezpieczenia przeciwpowodziowego Powiatu Suwalskiego,
2. zwolnienia samorządowego zakładu budżetowego pn. Zakład Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku  z obowiązku wpłaty nadwyżki środków obrotowych za 2023 rok do budżetu Powiatu,
3. zmian w budżecie powiatu na 2024 r.
4. zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Suwalskiego na lata 2024 – 2027.

Następnie Radni pochylili się nad „Raportem o stanie Powiatu Suwalskiego w 2023 r.” Zarząd Powiatu w  Suwałkach zgodnie z ustawą z dnia  5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym – przygotował po raz szósty tego typu sprawozdanie. Coroczny obowiązek wprowadzono w 2018 r. Raport to opracowanie będące podsumowaniem działalności Zarządu Powiatu w roku poprzednim. Zawiera on  w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady powiatu i budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy powiatu mieli możliwość zabrania głosu podczas debaty na sesji. W wymaganym terminie tj. do 25 kwietnia 2024 r. nie wpłynęło zgłoszenie od mieszkańców o zabranie głosu.  Po debacie nad raportem Zarząd Powiatu uzyskał jednogłośnie wotum zaufania.

W dalszej kolejności Radni zapoznani zostali ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2023r. oraz opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku  o tym sprawozdaniu, jak również sprawozdaniem finansowym za 2023 r. oraz informacją o stanie mienia komunalnego powiatu i stanowiskiem Komisji Rewizyjnej. Finałem tej części obrad było podjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla Zarządu Powiatu w Suwałkach z tytułu wykonania budżetu Powiatu Suwalskiego za 2023 rok. Zarząd Powiatu otrzymał absolutorium głosami wszystkich radnych.

Tego dnia padło też wiele ciepłych słów, a pierwsze z ust Starosty Witolda Kowalewskiego, który dziękował za udzielone wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Powiatu. XXXIII sesja Rady Powiatu w Suwałkach była również ostatnią  kończącą VI kadencję samorządu powiatowego. W związku z tym była to także dla radnych doskonała sposobność do podziękowania sobie nawzajem za współpracę i podsumowanie tego, co wspólnie udało się dokonać. Starosta Witold Kowalewski przypomniał również, że kadencja 2018 – 2024 była rekordowo długą, bo trwającą pięć i pół roku. Dla Rady Powiatu i Zarządu Powiatu w Suwałkach był to okres pracowity i zarazem bardzo trudny z uwagi na panującą pandemię COVID-19  oraz agresję Rosji na Ukrainę.

Na zakończenie Starosta podziękował wszystkim, którzy przez ostatnie pięć i pół roku przyczynili się do tego, że mijającą kadencję można określić jako bardzo dobrą dla powiatu -Dziękuję członkom Zarządu Powiatu Arturowi Łuniewskiemu Wicestaroście Suwalskiemu oraz Andrzejowi Chlebus Członkowi Zarządu Powiatu, dziękuję koleżankom i kolegom Radnym z Panem  Przewodniczącym Markiem Dziatkowskim na czele. Dziękuję wszystkim dyrektorom i kierownikom jednostek organizacyjnych powiatu, Pani Skarbnik, Sekretarzowi Powiatu, Naczelnikom i pracownikom wydziałów Starostwa a także powiatowym służbom, inspekcjom i strażom – mówił Starosta Witold Kowalewski. Spośród 15 radnych powiatu mijającej kadencji, 8 radnych nie będzie kontynuowało pracy w tym gronie w przyszłej kadencji.

Staroście, Zarządowi Powiatu oraz Radnym za wieloletnią współpracę dziękował również Wójt Gminy Suwałki, bo dzięki wspólnie podejmowanym inicjatywom udało się urzeczywistnić wiele pożytecznych dla lokalnego społeczeństwa projektów. Wymiernym efektem tej współpracy pozostanie wiele wykonanych inwestycji szczególnie dotyczących rozwoju infrastruktury drogowej i pozyskanych funduszy zewnętrznych.

Na zakończenie sesji zwieńczającej kadencję Rady Powiatu w Suwałkach 2018 – 2024 Starosta Witold Kowalewski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Marek Dziatkowski wręczyli Radnym pamiątkowe podziękowania i upominki i zaprosili wszystkich zebranych do zrobienia wspólnego zdjęcia.

Zaprzysiężenie nowych radnych Rady Powiatu w Suwałkach siódmej kadencji odbędzie się 7 maja 2024 roku. Radni odbiorą nominacje, a następnie przystąpią do pierwszego posiedzenia.