20 - 23 kwietnia 2017 r. w I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Suwałkach odbyła się XLIII Olimpiada Geograficzna.

W zawodach finałowych olimpiady udział wzięło 120 uczniów z 16 województw, 20 opiekunów, wolontariuszy, 30 nauczycieli warsztatowców, 50 osób z Komitetu Głównego Olimpiady oraz Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

W trakcie pierwszych dwóch dni rywalizacji wyłoniono z grupy uczniów, po części pisemnej 22 laureatów, którzy w ostatnim dniu zawodów, podczas części ustnej ubiegali się o tytuł zwycięzcy i jak najwyższej lokaty olimpijskiej. Pozostali uczniowie uzyskali tytuł finalisty.

Podczas kilkudniowego pobytu uczestnicy zwiedzili region m. in. Suwałki, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Narodowy. W SPK odbył się poczęstunek ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach, składający się z dań kuchni regionalnej. Ponadto Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Urząd Miasta w Suwałkach, Suwalski Park Krajobrazowy i Wigierski Park Narodowy wszystkim uczestnikom wydarzenia przekazali publikacje nt. Suwalszczyzny.

Organizatorami tegorocznej edycji finału olimpiady było: Polskie Towarzystwo Geograficzne Komitet Główny Olimpiady wraz z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Suwałkach. Patronat honorowy nad olimpiadą objęli: Starosta Suwalski, Prezydent Miasta Suwałk i Podlaski Kurator Oświaty.

Fundatorzy nagród: Polskie Towarzystwo Geograficzne, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach Sp. z o. o., Rada Rodziców I LO im. M. Konopnickiej oraz firmy wydawnicze i kartograficzne.

W przyszłym roku Olimpiada Geograficzna odbędzie się w Zabrzu.