19 grudnia 2016 r. w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku odbyło się uroczyste wręczenie Odznak  Honorowych „Świadek Historii”. Wśród wyłonionych sześciu laureatów znajdował się pan Antoni Mazalewski zgłoszony przez Starostę Suwalskiego Szczepana Ołdakowskiego.

Nagroda „Świadek Historii” jest przyznawana osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w poszczególnych regionach. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Pan Antoni Mazalewski w czasie wojny został zaprzysiężony jako żołnierz Armii Krajowej w Placówce Wiżajny. Po 1945 r. członkowie jego rodziny byli wywiezieni przez NKWD oraz UB do łagrów na terenie ówczesnego ZSRR. W 1992 r. został przyjęty do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, jednocześnie został wybrany do Zarządu Oddziału w Suwałkach. Obecnie pełni w nim funkcję Prezesa. W 2012 r. Minister Obrony Narodowej mianował go do stopnia kapitana. Brał aktywny udział inicjowaniu budowy wielu pomników na Suwalszczyźnie. Szczególnie pomnika Obławy NKWD i UB w 1945 r. w Gibach i pomnika 41p.p.AK w Suwałkach. Wielokrotnie odznaczany za swoją działalność.