1 maja 2018 r. w Filipowie i Bakałarzewie miała miejsce impreza biegowa o charakterze ogólnopolskim Majowe Bieganie Nad Rospudą w związku z akcją „Rozlicz się ze szkodliwymi nałogami”.

W jej ramach odbyły się dwa biegi:

1.II Półmaraton Doliną Rospudy (21,097 km);

2.Filipowski Bieg Jaćwinga (12,5 km).

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Aktywni Znad Rospudy, a współorganizatorami gminy Filipów i Bakałarzewo. Instytucją wspierającą było Nadleśnictwo Olecko. Cała akcja współfinansowana była ze środków publicznych Starostwa Powiatowego w Suwałkach.

Medialnego patronatu nad imprezą udzieliły:
–TVP O/Białystok;
–Radio5;
–Dwu Tygodnik Suwalski;
–Suwałki24;

–Suwałki Info;

Filmową relację z biegów przygotowała Twoja Telewizja Regionalna we współpracy z Telewizją Kablową DIPOL i Telekomunikacją Podlasie.

Frekwencja zawodników w biegach była zbliżona do tej z ubiegłego roku i wynosiła łącznie 188 zawodników, w tym:

–II Półmaraton Doliną Rospudy – 92, w tym 12 zawodników na wózkach „handbike”
–Filipowski Bieg Jaćwinga – 96
ZWYCIĘZCY PÓŁMARATONU W KAT. OPEN:
–kobiet: ANNA KESLER, ze Starego Lubiejewa, czas: 01:34:54
–mężczyzn: ANDRZEJ GODLEWSKI z Borawskich, czas: 01:17:42
ZWYCIĘZCY W KAT. OPEN  HANDBIKE:
–kobiet: KATARZYNA ZUBOWICZ z Mazuchówki, czas: 00:52:48
–mężczyzn: CEZARY KRÓL z Ornety, czas: 00:43:24
NAJLEPSZY ZAWODNIK Z GMINY BAKAŁARZEWO W PÓŁMARATONIE:
–KAROL ŚLIMKOWSKI, czas: 01:31:41
NAJLEPSZY ZAWODNIK Z GMINY FILIPÓW W PÓŁMARATONIE:
- MAREK ZIELIŃSKI, czas: 01:38:33
ZWYCIĘZCY FILIPOWSKIEGO BIEGU JAĆWINGA W KAT. OPEN:
– kobiet: MAGDALENA BIELAWSKA z Augustowa, czas: 00:58:15
–mężczyzn: DOMINIK DRAŻBA z Ełku, czas: 00:43:59
NAJLEPSZY ZAWODNIK Z GMINY BAKAŁARZEWO W FILIOWSKIM BIEGU JAĆWINGA:
–JOANNA PRZEMIELEWSKA, czas: 00:59:58
NAJLEPSZY ZAWODNIK Z GMINY FILIPÓW W FILIPOWSKIM BIEGU JAĆWINGA:

–MARTA KOZIELSKA, czas: 01:08:40

Poziom zawodów bardzo wysoki, o czym świadczą wyniki.

Wśród zawodników byli reprezentanci prawie wszystkich regionów kraju. Zawodnicy z naszego regionu spisali się nadzwyczaj dobrze (patrz wyniki jak wyżej).

Kolorytu zawodom nadali „wózkarze” czyli zawodnicy niepełnosprawni na swoich niesamowitych maszynach (kategoria „handbike”), wśród których był Bogdan Król – multi maratończyk, uczestnik prawie wszystkich największych maratonów na świecie, wielokrotny medalista krajowy, mistrz Europy na 100 km, wielokrotny medalista maratoński z Londynu, zwycięzca maratonu w Nowym Jorku, 3-krotny zwycięzca Achilles Maratonu, zwycięzca 4-dniowego ultra maratonu Challenge Alaska (427 km), uczestnik ultra maratonu we Włoszech (170 km), uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.

Przed startem ogólną rozgrzewkę poprowadziła ze sceny Marta Kozielska – instruktorka fitness z Filipowa.

Wszyscy zawodnicy w pakietach startowych otrzymali okolicznościowe koszulki biegowe, po biegu -  pamiątkowe medale i posiłek regeneracyjny. Zwycięzcy uhonorowani zostali pucharami.

Po ceremonii dekoracji zwycięzców odbyło się losowanie wśród wszystkich zawodników nagród dodatkowych, wśród których był m.in. profesjonalny zegarek biegowy z GPS-em, który wylosował zawodnik z Radomia.

„Wisienką na torcie” był udział w półmaratonie (poza formalną klasyfikacją – bez nr startowego) 11-letniego biegacza z Filipowa MARKA WRÓBLEWSKIEGO, który cały bieg (21,097 km) z powodzeniem ukończył, za co został uhonorowany specjalnym pucharem i nagrodą rzeczową.

Całą imprezę prowadził znany w środowisku biegaczy multi maratończyk Bartek Osior – mistrz Polski nauczycieli w maratonie.

Po zawodach odbył się integracyjny piknik, podczas którego organizatorzy zaserwowali wszystkim uczestnikom (zawodnikom, osobom towarzyszącym oraz kibicom) darmowe kiełbaski z grilla (ponad 400 porcji). Można było spróbować także naszego regionalnego piwa z Browaru Północnego, które serwowane było w „ogródku piwnym”. Wszystkim uczestnikom imprezy czas umilał zespół muzyczny „SAXEL”.

Liczba uczestników imprezy oscylowała w granicach 500 osób.

Impreza, mimo tzw. młodego stażu, ma charakter rozwojowy i już znalazła stałe miejsce w ogólnopolskich kalendarzach imprez biegowych.