4 października 2018 roku książka „Dwory na Suwalszczyźnie” autorstwa Andrzeja Matusiewicza była prezentowana w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w ramach cyklu „Autorskie czwartki w BUW”. Po raz drugi frekwencja spotkania przerosła plany organizatorów. Pierwszy raz podobna sytuacja miała miejsce w Suwałkach podczas premierowej prezentacji tej nowej publikacji w największej sali konferencyjnej Muzeum Okręgowego. Podobnie było w Warszawie - pomimo, że spotkanie odbywało się poza opisywanym regionem. Spotkanie prowadził redaktor rozgłośni „Radio dla Ciebie” - Piotr Szymon Łoś. Warszawskiemu spotkaniu towarzyszyła mała wystawa poświęcona wybranym z publikacji dworom, opracowana wcześniej na potrzeby tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w powiecie suwalskim.

Oba spotkania wskazują, że publikacja prezentująca historyczne dziedzictwo regionu może być również wspaniałą formą jego promocji. „Dwory” okazały się pozycją oczekiwaną przez odbiorców.

To kolejny sukces tej publikacji. Jej wydawcami są: Powiat Suwalski i Muzeum Okręgowe w Suwałkach, przy wsparciu Polskiej Spółki Gazownictwa (sponsor strategiczny), wszystkich gmin powiatu suwalskiego oraz samorządu Województwa Podlaskiego. Ukazała się ona zaledwie w czerwcu br. w ilości jednego tysiąca egzemplarzy.

Ogromne zainteresowanie nabywców spowodowało, że wydawcy muszą z przykrością poinformować, że nieoczekiwanie nakład pierwszego wydania został praktycznie wyczerpany i konieczne staje się jej wznowienie.

Fotografie: Igor Strojecki i BUW