28 września 2020 r. w lesie koło Prudziszk odsłonięto tablicę informacyjną przy pomniku upamiętniającym osoby zamordowane przez Niemców w 1943 roku.

Pomnik poświęcony jest żołnierzom Armii Krajowej i cywilom z Augustowszczyzny. 29 września 1943 roku zostali zamordowani strzałem w tył głowy w zagłębieniu lasu. Wśród zamordowanych była 24-letnia kobieta w zaawansowanej ciąży. Po wojnie, staraniem mieszkańców, ciała ekshumowano i pochowano na cmentarzach między innymi w Augustowie i Raczkach, a w miejscu mordu ustawili krzyż. W latach 50-tych, staraniem Aleksandra Butkiewicza, uczestnika walk obronnych w 1939 roku, drewniany krzyż zastąpił pomnik. Z czasem miejsce uległo zapomnieniu. W ubiegłym roku pomnik odnowiono, a w tym roku, staraniem miejscowego leśnictwa i Instytutu Pamięci Narodowej, stanęła przy nim tablica informacyjna.

Na odsłonięcie przybyli przedstawiciele Nadleśnictwa Suwałki, służb mundurowych, miejscowych samorządowców i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jeleniewie.  Podczas odsłonięcia głos zabrał Jarosław Zieliński, poseł na Sejm RP, który podziękował wszystkim za utrwalanie pamięci o bohaterach.

W uroczystości uczestniczył też Jarosław Schabieński, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku, który podkreślił, że była to zbrodnia dokonana przez Niemców.

Powiat Suwalski reprezentował Witold Kowalewski Starosta Suwalski.

Źródło: Radio 5
Zdjęcia: Radio 5, Polskie Radio Białystok - Studio Suwałki