Z okazji 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę serdecznie zapraszamy na Piknik historyczny „Na pacowskich włościach”, który odbędzie się przy obiekcie Centrum Obsługi Turysty "Kordegarda" w Dowspudzie 12 sierpnia od godziny 14:00.

W programie Pikniku:

14.00 – otwarcie

Atrakcje Pikniku:
- Pokaz czesania i ubierania damy- ciekawostki z epoki- prowadzenie Ludwik Ksawery Sudawski
- Wykład o teatrze dworskim i rozrywkach dworskich- Katarzyna Wodarska Ogidel- Muzeum Teatru Wielkiego Opery Narodowej
- Prezentacja perfum z epoki Justyny Kiry Pasadine
- Pokaz mody piknikowej
- Gry i zabawy epokowe – mecz w krokieta wraz z Towarzystwem Stanisławowskim
- Poszukiwanie dukatów - konkurs dla dzieci wraz z Suwalskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii "Penetrator"
- Wystrzały armatnie

Obozowiska grup rekonstrukcyjnych:
Przysiółek szlachecki Pacowa Chata, a w nim:
- Dawne rękodzieło: tkanie krajki na bardku i bransoletki metodą paluszkową
- Laleczki z chusteczki - wykonanie zabawki
- Herbarz rodowy. Czy masz szlacheckie pochodzenie?
- Foto-budka historyczna – zdjęcie w stroju epokowym; zakucie w „dyby”
- Jak to z monetami było?- pokaz wybijania monet mennicą ręczną
- Dawne tańce dworskie i ludowe
- Pokaz szermierki szlacheckiej
- Pokaz strzelania z broni czarnoprochowej

Obozowisko grupy rekonstrukcyjnej 33 Pułk francuskiej piechoty liniowej (33ème regiment d'infanterie de ligne) z czasów I Cesarstwa Francuskiego w umundurowaniu defiladowym i polowym z lat 1805-1807, a w nim:

- Pokaz musztry- tzw. szkoła żołnierza oraz szkoła batalionu, z aktywnym udziałem publiczności
- Pokaz i omówienie umundurowania i oporządzenia żołnierskiego, z możliwością przymierzenia elementów wystroju
- Strzelanie z broni czarnoprochowej
- Ognisko z żołnierską strawą

17.00 - XI spotkanie popularnonaukowe "W Dolinie Kultur Dawnych"- promocja książki Andrzeja Matusiewicza "Dwory na Suwalszczyźnie" oraz reprintu XIX-wiecznego starodruku "Pacowie" Józefa Wolffa- wydanie Jamiński Zespół Indeksacyjny, prelekcja historyczna autorstwa Marka Sidora - "Osadnicy brytyjscy w dobrach Ludwika Michała Paca", pokaz fotografii archiwalnych "W Dowspudzie" autorstwa Raczkowskich Archiwaliów (COT Kordegarda)

19:00- Koncert arii operowych i muzyki dworskiej w wykonaniu: Pamela Sinicka- śpiew, akompaniament: Ewa Chomicz – Wysocka- piano, fagot, Szymon Boszko- ksylofon

Po godzinie 20:30- Pokaz fajerwerków

Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz jadła i rękodzieła

Piknik związany jest z bogatymi tradycjami historycznymi szlacheckiego rodu Paców, a w szczególności z hrabią Ludwikiem Michałem Pacem- generałem napoleońskim, mecenasem sztuki, pionierem rolnictwa, rezydującym w słynnym w całej Polsce XIX- wiecznym pałacu w Dowspudzie.

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach

Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Suwałkach, COT "Kordegarda" w Dowspudzie, Ludwik Ksawery Sudawski, Towarzystwo Stanisławowskie