W dniach 29 kwietnia – 1 maja 2022 r. 15 uczniów Technikum Zespołu Szkół w Dowspudzie wraz z 2 nauczycielami uczestniczyło w wycieczce szkolnej, związanej z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi, wskazanymi przez Ministra Edukacji i Nauki, która odbyła się w ramach przedsięwzięcia MEiN pod nazwą „Poznaj Polskę”, będącego częścią Polskiego Ładu. Powiat Suwalski pozyskał na ten cel dotację celową w wysokości 10.200,00 zł, z czego wykorzystano 8.505,60 zł.

Uczniowie odwiedzili sześć wybranych miejsc, tj.: Częstochowa - Jasna Góra, Oświęcim - Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, Kraków – Zamek Królewski na Wawelu, Sukiennice, Muzeum Książąt Czartoryskich, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Kraków- Łagiewniki.

Przedsięwzięcie miało na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie wspomaga realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pozwala urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru.