18 lutego br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyło się posiedzenie polsko-litewskiej grupy roboczej ds. współpracy międzyregionalnej.

Głównym tematem spotkania było omówienie kierunków programu Interreg Litwa – Polska w kolejnej perspektywie finansowej UE (2021-2027), możliwości i perspektywy dla obszarów przygranicznych obu krajów, a także podsumowanie efektów dotychczasowej współpracy.

Podczas spotkania omówiono też możliwości współpracy samorządów polskich i litewskich, a także możliwości utworzenia obszaru funkcjonalnego obejmującego tereny przygraniczne.

Międzyregionalna współpraca pomiędzy Polską i Litwą obejmuje kilka obszarów - m.in. z dziedziny ochrony zdrowia, rolnictwa, edukacji i kultury.
Spotkanie odbyło się pod przewodnictwem Artura Kosickiego Marszałka Województwa Podlaskiego - przewodniczącego Grupy ze strony polskiej i Audriusa Klejusa Burmistrza Łoździej, przewodniczącego strony litewskiej.

W posiedzeniu udział wzięli też m.in. podlascy samorządowcy, przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, pracownicy urzędu marszałkowskiego. Stronę litewską reprezentowali pracownicy i samorządowcy z litewskich gmin. Informujemy, że w skład grupy roboczej decyzją marszałka powołany został starosta Witold Kowalewski, który reprezentował Powiat  Suwalski w trakcie posiedzenia.

Źródło: https://wrotapodlasia.pl/
Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego