20 uczniów Zespołu Szkół w Dowspudzie, pod opieką nauczycieli Pani Katarzyny Walendzewicz oraz Pani Emili Świerżewskiej wzięło udział w dwutygodniowym stażu pn.  ,,Ponadnarodowa mobilność uczniów", który odbył się w Grecji w pierwszej połowie kwietnia br.

W dniu 6 czerwca br. w Zespole Szkół w Dowspudzie odbędzie się oficjalne podsumowanie projektu ,,Praca u postaw – podwyższenie kompetencji kluczowych jako dźwignia sukcesu’’, realizowanego ze środków współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Głównym celem projektu ,,Ponadnarodowa mobilność uczniów” o numerze przedsięwzięcia 2020-1-PMU-3300 pt. ,,Praca u podstaw – podwyższenie kompetencji kluczowych jako dźwignia sukcesu’’ było wyrównanie szans uczestników poprzez zmianę ich postawy mentalnej i perspektywy patrzenia na własny rozwój, jak również wiary we własne możliwości. O ile uczenie się przez całe życie i inwestowanie w siebie jest niezbędne dla odniesienia sukcesu we współczesnym świecie, to jest ono uwarunkowane odpowiednią postawą i przekonaniami.

Uczniowie odbywali staż w szkole partnerskiej Platon M.E.P.E. School w Katerinii, gdzie uczestniczyli w zajęciach polegających na m.in. otwarciu uczniów na inne kultury i różnice występujące we współczesnej europejskiej rodzinie, poprawie ich świadomości kulturowej
i poziomu komunikacji międzykulturowej jak też wzmocnienie postawy otwartości i tolerancji wśród młodych ludzi czy wzmocnienie tożsamości uczestników jako obywateli Unii Europejskiej.

W ramach realizacji programu kulturowego uczniowie uczestniczyli również w wycieczce do Salonik oraz na Meteory, gdzie zwiedzili jeden z 13 monastyrów zawieszonych na skałach.

Udział w przedsięwzięciu za granicą przyczynił się do osobistego rozwoju uczestników projektu, był okazją do zdobycia nowych kompetencji kluczowych, społecznych oraz dał możliwość doskonalenia umiejętności językowych. Uczestnicy poznali kulturę i obyczaje mieszkańców regionu Macedonii Środkowej na Rivierze Olimpijskiej.

Wyjazd uczniów zaprocentuje w ich przyszłym, dorosłym życiu ułatwiając wejście na rynek pracy w międzynarodowym otoczeniu.