8 marca 2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bakałarzewie odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski p.n. Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny, im. Wacława Klejmonta pod patronatem Starosty Suwalskiego.

Wystąpiło 25 uczestników z klas VI i VII szkół podstawowych oraz gimnazjów klas II i III z terenu powiatu suwalskiego. Jury w składzie: przewodnicząca - Maria Kołodziejska, członkowie Beata Niedźwiecka i Barbara Cieśluk, oceniało dobór repertuaru, kulturę słowa, interpretację  i ogólny wyraz artystyczny.

Po przesłuchaniu uczestników przyznano następujące miejsca:

1) w kategorii kl. VI -VII szkół podstawowych:
- I miejsce – Wioletta Pojawa (SP w Bakałarzewie),
- II miejsce – Nikola Złotnik (SP w Przebrodzie),
- III miejsce – Łukasz Koniecko (SP w Raczkach),
2) w kategorii kl. II - III gimnazjów:
- I miejsce – Weronika Maria Zamojska (Gimnazjum w Wiżajnach),
- II miejsce – Katarzyna Nowel (SP w Starym Folwarku),
- III miejsce – Benedykt Józef Huszcza (SP w Starym Folwarku).
Ponadto wyróżnienie otrzymała:
- Emilia Rutkowska (SP w Bakałarzewie).
3) w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

- I miejsce – Klaudia Pojawa (I LO w Suwałkach).

Ponadto jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną za interpretację wiersza Leszka Aleksandra Moczulskiego pt. ”Wiara” Katarzynie Nowel i pt. ”Pieśń” Benedyktowi Józefowi Huszcza ze Szkoły Podstawowej w Starym Folwarku.

W tym roku konkurs promował twórczość Leszka Aleksandra Moczulskiego w związku z Jego osiemdziesiątą rocznicą urodzin. Uczniowie recytowali wiersze poetów współczesnych oraz utwory z XIX w. do piątej dekady XX w.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.Przed ogłoszeniem wyników Szkolne Koło Teatralne zaprezentowało swoim rówieśnikom spektakl teatralny pt. „Pan Twardowski” oraz  kabaret pt.” Mariolka testuje leki”.

Organizatorzy konkursu i fundatorzy nagród książkowych to: Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Urząd Gminy w Bakałarzewie, Szkoła Podstawowa w Bakałarzewie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Bakałarzewie.